Anasayfa PİYASALAR JPMorgan: Cari açıkta daralma devam edebilir
PİYASALAR - 11 Ekim 2018

JPMorgan: Cari açıkta daralma devam edebilir

Türkiye'nin cari işlemlerini değerlendiren JP Morgan, 'Cari işlemler açığı piyasa için daha az endişe haline gelecek' açıklamasında bulundu

Türkiye’nin bugün açıklanan cari işlemler hesabı verilerini değerlendiren JP Morgan, cari işlemler açığında daralmanın 2019 yılında da devam edeceğine işaret etti.
 
2018 yılında cari işlemler açığının 40,0 milyar dolar ile GSYH’nın yüzde 5,1’i seviyesinde gerçekleşmesini bekleyen JP Morgan, 2019 sonunda ise açığın 22,8 milyar dolar ile GSYH’nın yüzde 3,3’ü seviyesinde olacağını öngördü.
 
JP Morgan bugün yayınladığı raporda, “Zaman ilerledikçe cari işlemler açığının sermaye çıkışının giderek çok daha az bir kaynağı ve piyasa endişesi haline gelmesini bekliyoruz. Piyasanın gerçek odak noktası, hangi bankaların ve şirketmlerin dış borç yükümlülüklerini çevirebilecekleri olacak. Yatırımcı güveninde saçı ciddi toparlanmalar var. Bununla birlikte, toparlanmanın devam edebilmesi için hükümetin politika yanlışlarından kaçınması ve ekonominin kırılganlıkları ile başa çıkan tedbirlerle gelmeye devam etmesi gerekli” ifadelerini kullandı.

İlginizi Çekebilir

Cari açık Mart’ta beklentinin altında gerçekleşti

Türkiye’nin cari işlemler hesabı martta 589 milyon dolar açık verdi, beklenti cari a…