Anasayfa PİYASALAR Jeopolitik kriz ve faiz artışı yatırımcıları nakde yönlendiriyor
PİYASALAR - 13 Ağustos 2014

Jeopolitik kriz ve faiz artışı yatırımcıları nakde yönlendiriyor

BofA Merrill Lynch’in araştırmasına göre, jeopolitik kriz ve faiz oranı artışına dair endişeler artıyor, yatırımcılar nakde yöneliyor.

Ağustos ayı BofA Merrill Lynch Fon Yöneticisi Araştırması, jeopolitik hareketlilikler ve ABD’nin faiz oranlarını arttırma riskinin etkisiyle küresel yatırımcıların risk iştahlarını azalttıklarını ve nakit seviyelerini son iki yılın en yüksek seviyesine çıkarttıklarını gösterdi. Araştırmada yer alan bilgiler şöyle:
 
Nakde verilen ağırlık büyük oranda arttırılmış durumda. Küresel araştırmaya katılan yatırımcıların net yüzde 27’si nakit varlıklarını arttırdıklarını belirtiyor, bu oran Temmuz ayında net yüzde 12 seviyesindeydi. Küresel ölçekte portföylerdeki nakit oranı geçtiğimiz ayki yüzde 4,5 seviyesinden 5,1’e yükselmiş durumda. Nakit varlıklara dair bu iki sonuçlar, Haziran 2012’den beri görülen en yüksek seviyede. Portföylerinde hisse senetlerine ağırlık veren yatırımcıların oranı ise bir ay içerisinde 17 puan gerileyerek net yüzde 44’e indi. Önümüzdeki üç ay için hisse senedi piyasalarında yaşanabilecek sert düşüş riskine karşı konum alan katılımcıların oranı ise, Ekim 2008’den beri görülen en yüksek seviyeye ulaştı.
 
Küresel ekonomik büyümeye yönelik öngörüler Temmuz ayından beri düşüşte olsa da, halen sağlam bir seviyede. Ekonominin önümüzdeki yıl güçleneceğine inanan katılımcıların oranı geçtiğimiz ayki net yüzde 69 seviyesinden net yüzde 56’ya gerilemiş durumda. Öte yandan, Avrupa’ya yönelik tahminlerde çok daha sert bir değişim göze çarpıyor. Avrupa bölgesi için şirket kazançlarına yönelik tahminler, araştırma tarihinde bir ay içerisinde gerçekleşen en büyük düşüşü gösterdi.
 
Yatırımcıların risk azaltma yoluna gitmelerinin en büyük sebebi, jeopolitik kriz endişesi. Jeopolitik krizi en büyük “kuyruk riski” olarak tanımlayan yatırımcıların oranı geçtiğimiz ayki net yüzde 28 seviyesinden yüzde 45’e tırmanmış durumda. Öte yandan, araştırma kapsamında sorulan yeni bir soru, faiz artırımının yatırımcılar tarafından nasıl değerlendirildiğini irdeliyor ve katılımcıların net yüzde 65’i, ABD’nin 2015’in ilk yarısı sona ermeden faiz artırımına gideceğini düşünüyor.
 
BofA Merrill Lynch Küresel Araştırma Yatırım Baş Stratejisti Michael Hartnett, şu değerlendirmede bulundu: “Piyasalarda yoğun talebe bağlı büyüme sona erdi veya en azından durdu. Yatırımcılar dünyada yaşanan gelişmeleri ve faiz artırımı ihtimalini değerlendirirken sığınacak güvenli bir liman arıyorlar.” Avrupa Hisse Senedi ve Kantitatif Stratejisti Manish Kabra ise, “Avrupa’da risk azaltma eğiliminin daha da yaygınlaştığı görülüyor. Bu ayki araştırmada Avrupa’ya ilişkin sonuçlarda göze çarpan olumsuz görünüm, bölgenin hem merkez, hem de çevre ülkelerinden gelen ekonomik verilerdeki zayıflamanın bir yansıması niteliğinde,” şeklinde konuştu.
 
Avrupa çekiciliğini yitirdi  
Avrupa’nın, 2014’ün büyük bir bölümü boyunca sürdürdüğü dünyanın en gözde piyasası konumu geçtiğimiz ay neredeyse tümüyle silindi. Avrupa hisse senetlerine ağırlık veren yatırımcıların oranında yaşanan büyük azalmaya, bölgenin geleceğine yönelik değerlendirmelerde yaşanan daha da büyük bir düşüş eşlik ediyor.
 
Euro bölgesi hisse senetlerine ağırlık veren yatırımcıların oranı bir ay içinde 22 puan düşerek net yüzde 13 seviyesine indi. ABD hisse senetlerinde de benzer bir gerileme görülmesine rağmen, düşüş yalnızca 4 puan seviyesinde gerçekleşti ve ABD hisse senetlerine ağırlık veren yatırımcıların oranı yüzde 6 seviyesine indi. Avrupa’nın 12 aylık karlılık görünümünün diğer tüm bölgelerden daha kötü olduğunu düşünen yatırımcıların oranı ise net yüzde 30 seviyesinde. Temmuz ayından bu yana 24 puanlık bir değişim anlamına gelen bu sonuç, aynı zamanda bir rekor niteliğinde.
 
Dolayısıyla Avrupa’nın artık yatırımcıların ağırlık verdiği değil, portföylerindeki ağırlığını azalttığı bir bölge haline dönüşmesi şaşırtıcı değil. Avrupa’nın ağırlığını en çok azaltmak istedikleri bölgenin Avrupa olduğunu belirten yatırımcıların oranı net yüzde 4 seviyesinde. Temmuz ayında ise, net yüzde 10’lık kesim Avrupa hisse senetlerine ağırlık verme taraftarı olduğunu belirtiyordu. Araştırma ayrıca euro üzerine artan baskıyı da ortaya koydu. Euro’yu ticaret ağırlıklı endeks bazında en büyük değer kaybı yaşaması beklenen para birimi olarak tanımlayan yatırımcıların oranı net yüzde 40 seviyesinde. Geçtiğimiz aydan bu yana 28 puanlık bir artışa karşılık gelen bu sonuç, aynı zamanda son iki yıldır euro’ya yönelik görülen en kötümser bakış açısı.
 
Yükselen piyasalar yine gözde 
Küresel Yükselen Piyasalar ve daha kısıtlı bir ölçüde Japonya, yükselen küresel karamsarlık trendine göğüs germeyi başardı. Japon hisse senetlerine ağırlık veren yatırımcıların oranı geçtiğimiz aydan bu yana 4 puan artarak net yüzde 30 seviyesine ulaştı ve Japon hisse senetlerini, beş bölge içerisinde en gözde hisse senedi haline getirdi.
 
Bölge hisse senetlerine ağırlık veren yatırımcı oranının Temmuz ayındaki net yüzde 5 seviyesinden bu ay net yüzde 17’ye sıçradığı Küresel Yükselen Piyasalar ise, bu alanda en hızlı büyümeyi gösterdi. Bu olumlu değerlendirmenin ardında ise Çin’e ve Çin emtia piyasasına dair iyimserlikteki artış yatıyor. Önümüzdeki yıl Çin ekonomisinin güçleneceğine inanan bölgesel yatırımcıların oranı net yüzde 6 seviyesinde ve bu, 2014’te bu sorudan alınmış ilk iyimser sonuç. Yalnızca iki ay önce, yatırımcıların net yüzde 42’si ülke ekonomisinin zayıflayacağını öngörüyordu.
 
Emtiaya ağırlık veren küresel varlık yöneticilerinin oranı ise giderek azalarak, Temmuz ayındaki net yüzde 15’ten bu ay net yüzde 5’e geriledi. Daha ileri yönelik tahminlerde ise, önümüzdeki 12 ayda en fazla ağırlık vermek istedikleri bölgenin Küresel Yükselen Piyasalar olduğunu belirten yatırımcıların oranı Temmuz ayındaki net yüzde 4 seviyesinden net yüzde 21’e tırmandı.
 
Yatırımcılar piyasa değeri yüksek ve değerli şirketlerin peşinde 
Yatırımcılar bu ay piyasa değeri yüksek şirketlerin hisse senetlerine ve değer odaklı yatırımlara beklenmedik ölçüde sağlam bir destek verdiler. Büyüme yerine değer odaklı yatırımları tercih eden katılımcıların oranı net yüzde 48 gibi rekor bir seviyeye ulaştı. Değer odaklı yatırımlar genellikle “riskten uzak” dönemlerde daha çok rağbet görse de, bu ay alınan sonuçlar, 2009’da yaşanan mali kriz sonrası görülen yüksek destek seviyesini dahi geride bıraktı. Piyasa değeri yüksek şirketlerin, piyasa değeri düşük şirketlerden daha iyi performans göstereceğine inanan yatırımcıların oranı ise son iki yılın en yüksek seviyesi olan net yüzde 59’a yükselmiş durumda.
 
 
Fon Yöneticisi Araştırması
1 – 7 Ağustos 2014 tarihleri arasında yapılan araştırmaya, 675 milyar ABD doları değerinde yönetilen varlığa sahip toplam 224 kuruluş katıldı. Toplamda 529 milyar ABD doları değerinde fon yöneten 177 fon yöneticisi küresel araştırmada yer aldı. Toplamda 278 milyar ABD doları değerinde fon yöneten 112 fon yöneticisi bölgesel araştırmalarda yer aldı. Araştırma, piyasa araştırması kuruluşu TNS’nin yardımlarıyla BofA Merrill Lynch Araştırma tarafından gerçekleştirildi. 50’yi aşkın ülkeyi kapsayan uluslararası ağı ile TNS, 80’den fazla ülkede ulusal ve çok uluslu kuruluşlara piyasa bilgisi hizmetleri sunuyor. Şirket, dünyanın dördüncü büyük piyasa bilgi hizmetleri grubu arasında yer alıyor.
 
BofA Merrill Lynch Küresel Araştırma
BofA Merrill Lynch Küresel Araştırma, küresel olarak 3.500’ün üzerinde hisse senedini ve 1,180 krediyi kapsamakta ve birçok harici ankette en üst dilimde yer alıyor. Yakın geçmişte grup, Institutional Investor tarafından 2013’ün En İyi Küresel Araştırma Firması seçildi. Grup ayrıca 2014 Institutional Investor Avrupa kapsamlı araştırmalarda birinci, 2013 Institutional Investor Asya kapsamlı araştırmalarda üst üste üçüncü kez Birinci, 2013 Institutional Investor Yükselen Piyasalar ve Sabit Gelir araştırmasında Birinci; 2013 Institutional Investor Amerika kapsamlı araştırmalarda İkinci; 2013 Institutional Investor Latin Amerika kapsamlı araştırmalarda İkinci ve 2013 Institutional Investor Çin kapsamlı araştırmalarda ikinci seçildi. Grup aynı zamanda 2014 Institutional Investor Avrupa kapsamlı Sabit Gelir araştırmasında Birinci ve 2013 Institutional Investor Amerika kapsamlı Sabit Gelir araştırmasında üst üste ikinci kez ikinci seçildi.
 
Bank of America
Bank of America; bireysel müşteriler, küçük ve orta ölçekli işletmeler ve büyük şirketlere her türlü bankacılık, yatırım, varlık yönetimi ve diğer mali yönetim ve risk yönetimi ürünleri ve hizmetleri alanında hizmet veren, dünyanın en büyük finans kuruluşlarından biri. Bank of America Merrill Lynch, Bank of America Corporation’ın küresel bankacılık ve küresel piyasalar alanlarındaki ticari adı.

 

İlginizi Çekebilir

Borsadaki Yabancı Payı Dipte

Pandemi döneminde yabancı satış yaparak borsadaki payını hızla minimize etti. Peki, tekrar…