Anasayfa MEDYA Japon NIKKEI, Monocle’un yüzde 5 hissesini satın aldı
MEDYA - 2 Eylül 2014

Japon NIKKEI, Monocle’un yüzde 5 hissesini satın aldı

Japonya ve Uzak Asya’nın en büyük medya grubu NIKKEI, ünlü aktüalite ve trend dergisi Monocle’un yüzde 5 hissesini aldı.

Japonya ve Uzak Asya’nın en büyük medya grubu NIKKEI, son yılların gözde aktüalite ve trend dergisi Monocle ile stratejik ortaklık kurdu. Monocle dergisinin yüzde 5 hissesini satın alan NIKKEI’nin 5 milyon dolar civarında bir ödeme yaptığı belirtiliyor. Bu hesaba göre Monocle’un piyasa değeri 100-110 milyon dolar seviyelerinde belirlendi.

Halen Financial Times’da da köşe yazarlığı yapan 46 yaşındaki gazeteci Tyler Brule, Monocle’u 2007 yılında 10-15 milyon dolar civarında bir sermaye ile kurmuştu. Brule, 1990’lı yıllarda kurduğu ve yine dünyada büyük sükse yaratan dergisi Wallpaper’ı 1997’de Time Grubu’na 1.6 milyon dolara satmıştı.

Tyler Brule, bir radyo istasyonu, web sitesi ve kendi adını taşıyan mağaza-cafe’leri bulunan Monocle’un, aylık dergisi sayesinde karlılığını sürdürdüğünü söyledi. Halen tiraji 77 bin seviyelerinde bulunan Monocle’un son sayısında yaklaşık 1 milyon dolarlık ilan geliri bulunuyor.

1.8 milyar dolar civarında satış geliri bulunan NIKKEI grubunun CEO’su Tsuneo Kita ise yapılacak işbirliği sayesinde küresel erişimlerinin artacağını söyledi.

Lüks yaşamı ile bilinen ve yayınladığı dergilerde elitist olmakla eleştirilen Tyler Brule birkaç yatırımcıyla Monocle’un yüzde 80 hissesini elinde bulunduruyor. Brule, elitist içerikle ilgili eleştirilere “Biz ciddi gazetecilik yapıyoruz. Londra’daki basın çevrelerinde dergimize biraz at gözlüğüyle bakılıyor. Ben Afganistan’da da gazetecilik yaptım ve yaralandım” cevabını veriyor. Brule, 1994’te Sınır Tanımayan Hekimler’in faaliyetlerini izlerken Afganistan’da vurulmuştu.

NIKKEI grubu, Nikkei BP kanalıyla fortuneturkey.com’u yayınlayan NMDG’nin yüzde 80 hissesini elinde bulunduruyor.

İlginizi Çekebilir

Swiss Days’in Gündemi Yapay Zeka Oldu

Swiss Business Hub Turkey (İstanbul’daki İsviçre’nin İhracat ve Yatırım Ofisi) ve Swiss Ch…