Anasayfa İŞ DÜNYASI Jack Ma:”Benden daha akıllı insanları işe alırım”
İŞ DÜNYASI - 24 Ocak 2019

Jack Ma:”Benden daha akıllı insanları işe alırım”

Davos’ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’ndaki  panelde konuşan Alibaba’nın kurucusu Jack Ma, iş hayatına yeni başlayan gençlere tavsiyelerde bulundu. “İlk işiniz hayalinizdeki iş olmasa da, başkalarından öğrenebileceğiniz ve kendinizi geliştirebilmeniz için bir fırsat” diyor.

Girişimcilik dendiğinde akla ilk gelen isimlerden birisi olan Ma, “ İlk işiniz en önemlisidir. Büyük isimli bir şirket olmasına gerek yok, ama kendinize size insan evladı olmayı, işleri doğru düzgün yapmayı öğretecek iyi bir patron bulmalısınız ve orada kalmalısınız. Orada 3 yıl kalacağım diye kendi kendinize söz verin” tavsiyesinde bulundu. Ma’nın yorumları, uzun süredir devam eden kariyer ilerlemesi üzerine sürekli iş değiştiren ve işyerine değer vermekle suçlanan bin yıllık işgücünün ortak eleştirisini yansıtıyor.
Ma, 90’lı yılların sonlarında dünyanın en değerli şirketlerinden biri olacak kurucu ekiple bir araya gelmeden önce, Çin’in Hangzhou kentinde İngilizce öğretmeni olarak kariyerine başladı.
Davos’taki konuşmasında, önceki kariyerine referans yapan Ma, öğretmenliğin yetenekli kişileri keşfetmesinde ve başarılarında ilham vermesinde etkili olduğunu belirtti.
Ma, “Benden daha zeki insanları işe alırım. 4-5 yıl sonra patronum olabilecek kişileri çalıştırırım. Olumlu bakan ve asla vazgeçmeyen insanlardan hoşlanırım” diye ekledi.

İlginizi Çekebilir

Borsadaki Yabancı Payı Dipte

Pandemi döneminde yabancı satış yaparak borsadaki payını hızla minimize etti. Peki, tekrar…