Anasayfa Güncel Haberler İzmir’de Picasso Kuyruğu
Güncel Haberler - 3 Ekim 2019

İzmir’de Picasso Kuyruğu

Arkas Sanat Merkezi’nde açılan ve başbaşka bir Picasso gösteren Picasso: Gösteri Sanatı sergisi ziyaretçi akınına uğruyor. İlk iki haftasında 20 bin kişi ziyaret etti.  Picasso’nun bütün yaşamına nüfuz eden gösteri sanatına olan tutkusu çevresinde kurgulanan sergide çok yönlü kişiliğiyle rengarenk ve farklı bir Picasso tanıtılıyor.

Picasso-Méditerranée projesi kapsamında düzenlenen sergiler serisinde Türkiye’yi Arkas Sanat Merkezi “Picasso: Gösteri Sanatı” ile temsil ediyor. Paris’ten İzmir’e uzanan bir köprü vazifesi gören sergide, Picasso’nun tüm hayatı boyunca etkilendiği gösteri dünyasına ait eserler ilk kez  gösteri teması altında  bir araya geliyor. Paris Picasso Ulusal Müzesi’nin özel desteği ile altmıştan fazla eser verdiği sergide Fondation Julio Gonzalez, Opera Garnier ve Brüksel’de yer alan Kontaxopoulos-Prokopchuk Koleksiyonu’ndan 83 eser yer alıyor. Picasso’nun pek çok önemli tablosu, tasarladığı kostümler, eskizler, heykeller ve yaşamına dair fotoğraflar ile gösteri sanatlarının sanat yaşamına olan etkisi izleyecilere sunuluyor.  Ayrıca sanatçının yazarlar, şairler ve müzisyenler gibi pek çok sanatçıyla sürdürdüğü yakın bağları belgeleyen fotoğraflar da sergileniyor.  

Sergi hakkında duygularını paylaşan Paris Picasso Müzesi Müdürü Laurent Le Bon burada amaç yeni bir Picasso sergisi yapmak değildi. Bizim için önemli olan Picasso’ya bakışı yenilemekti diyor. Lucien Arkas ise herkesin Picasso’nun kübizmini bildiğini ve aslında daha çok yaşlı Picasso’nun bilindiğini genç ve farklı yönlerini bilenlerin az olduğunu söylerken Picasso’nun kostüm tiyarto sahneleri de dekor perde tasarımları yaptığı niye bilinmesin? Sergiyi gezenler bunları da görüyorlar ve çok şaşırıyorlar.” dedi. Serginin gördüğü ilgiden çok mutlu olan ve yaptıkların işin doğru olduğunu gördüklerini söyleyen Lucien Arkas, sergiyi görmeye gelen herkese teşekkür etti.

İlginizi Çekebilir

Gazprom, Yunanistan ile 2030’a Kadar Kontrat İmzaladı

Rus enerji şirketi Gazprom’un Yunan Mytilineos Şirketler Grubu ile Yunanistan’a 2030’a kad…