Anasayfa LIFESTYLE İtalya’daki ekonomik kriz Roma Film Festivali’ni de vurdu
LIFESTYLE - 30 Eylül 2014

İtalya’daki ekonomik kriz Roma Film Festivali’ni de vurdu

16-25 Ekim’te yapılacak Roma Uluslararası Film Festivali, bu yıl tasarruf etmek amacıyla jürisiz yapılacak.

İtalya’da ekonomik kriz nedeniyle yaşanan kaynak eksikliği Roma Uluslararası Film Festivali’ni de vurdu.

BBC’nin haberine göre, 16-25 Ekim tarihleri arasında yapılacak festivalde bu yıl tasarruf etmek amacıyla jüri olmayacak, ödüller halk oylamasıyla verilecek.

Roma Uluslararası Film Festivali’nin programı dün düzenlenen basın toplantısıyla açıklandı.Festival programında, ABD, Almanya, Fransa, Belçika, Fas, Arjantin, Brezilya gibi 21 ülkeden 51 film yer alıyor. Ancak festival bu yıl, gösterilecek filmlerden çok yapısal değişiklikleriyle konuşuluyor.
 
Her yıl sinema sektöründen dünyaca ünlü isimlerin yer aldığı festival jürisi bu sene iptal edildi. Ödül alacak filmleri, biletlerde yazan şifreleri internet sitesine girerek oy verecek olan seyirciler belirleyecek. Yalnızca en iyi ilk film ödülü, bir profesyonel tarafından verilecek. Bu dalda ödül alacak filmi ABD’li yönetmen Jonathan Nossither seçecek.

Yaklaşık 6 milyon euro’ya mal olan Roma Uluslararası Film Festivali’nin masraflarının yüzde 50’sini organizasyon şirketi “Cinema per Roma” (Roma için Sinema), diğer yüzde 50’sini de sponsorlar karşılıyor. Dünya yıldızlarından oluşan jüri üyelerini Roma’ya getirme ve festival boyunca ağırlama masraflarının bütçeye büyük yük getirdiği belirtiliyor.

Festivali düzenleyen “Cinema per Roma” organizasyon şirketinin Genel Müdürü Lamberto Mancini, “Önemli olan festivalin devam etmesi ve bütçesinin yarısını kendisinin karşılayabilmesi” dedi.

Festivalin Sanat Direktörü Marco Müller ise bu sayede festivalin halkın da aktif olarak katıldığı bir “kutlamaya” dönüşeceğini söyledi.

Yıldız jüri üyeleri olmasa da film festivali için Roma’ya sinema dünyasından çok sayıda tanınmış ismin gelmesi bekleniyor.

Festivale katılması beklenen konuklar arasında Clive Owen, Kevin Costner, Steven Soderbergh, Richard Gere, David Fincher, Ben Affleck, Wim Wenders ve Jake Gyllenhaal bulunuyor.

İlginizi Çekebilir

“Tüm İş Süreçlerimizi Yenilikçi Bir Bakış Açısıyla Değerlendiriyoruz”

Fortune Agile Dönüşüm Hikayeleri yuvarlak masa toplantısına katılan Tüpraş İnsan Kaynaklar…