Anasayfa İŞ DÜNYASI İşyeri stresinin panzehiri: Meditasyon
İŞ DÜNYASI - 18 Ocak 2019

İşyeri stresinin panzehiri: Meditasyon

Beyin dalgaları değişiminde nörolojik olarak ölçülebilen meditasyonun faydaları saymakla bitmiyor. Apple, Google, Prentice Hall Publishin, Nike, AOL Time Warner, McKinsey §Co, Yahooo, Deautche Ban, Procter and Gamble, IBM gibi şirketler çalışanları için meditasyona yatırım yapıyor.

İşyerinde Duygusal Zeka kitabının yazarı Daniel Goleman’ın yaptığı araştırmalar gösteriyor ki günümüzde sadece IQ tek başına başarı olarak yeterli değil, EQ (duygusal zekanın) başarıdaki önemini çok büyük. Kitap Amerikalı işverenler arasında yapılan anketlere de yer veriyor. Buna göre yanlarında çalışan insanların yarısından fazlasının öğrenmeye devam etme ve işinde ilerleme hevesinden yoksun olduğu öne çıkıyor. Her on kişiden dördü ise çalışma arkadaşlarıyla işbirliği yapmayı başaramıyor. Başlangıç düzeyindeki işlere başvuranların sadece yüzde 19’u çalışma alışkanlıkları açısından yeterli öz disipline sahip.

Şirketlerin işe aldıkları MBA mezunlarında ne aradıklarını araştıran bir çalışmadan da buna benzer listelerden söz etmek mümkün. En çok talep edilen üç yetenek: iletişim becerileri, kişilerarası beceriler ve inisiyatifti. Yapılan araştırmalar meditasyonun duygusal zekayı artırmadaki gücünün azımsanamayacak olduğunu gösteriyor. Bireysel ve kurumsal şirketlere meditasyon eğitimleri veren (Prem Salima) Reyhan İlknur da bu alanda iş dünyasına yönelik çalışmalar gerçekleştiriyor. İlknur, kurumlar için meditasyon paketi hazırlanırken tıpkı insanlar gibi kurumların da eşsiz olduğunu, farklı ihtiyaçları olduğunu unutamamak gerektiğini söylüyor. Buna göre kurum dinamikleri, çalışan profili, programdan elde etmek istedikleri fayda gibi faktörler dikkate alınarak hazırlık yapılması gerektiğine dikkat çekiyor ve “Kimi kurumlar meditasyon deneyimi yaşamayı tercih ederken, kimi kurumlar ise meditasyonu hayat felsefesi haline getirmeyi hedefliyor” diyor.

 

Kurumsal yaşamın içinde kendine yer bulan meditasyon, günlük yaşama denge ve konsantrasyon getirirken iş ve özel yaşamda başarının artmasına da destek oluyor. Dünyada, Apple, Google, Prentice Hall Publishin, Nike, AOL Time Warner, McKinsey §Co, Yahooo, Deautche Ban, Procter and Gamble, IBM gibi şirketler çalışanlarına meditasyon eğitimleri veriyor. Beyin dalgaları değişiminde nörolojik olarak ölçülebilen meditasyonun faydaları saymakla bitmiyor. Zihin ve beden arasındaki uyumu artırıyor, ruhsal gelişiminde ve farkındalığının artmasında etkili oluyor, organ sağlığını önemli ölçüde pozitif olarak etkiliyor, kan basıncını düşürüyor, fizik akıl sağlığını ve duygu durumunu daha sağlıklı hale getiriyor, günlük yaşamda denge ve konsantrasyonu sağlıyor, aile ve sosyal ilişkileri geliştiriyor, kötü alışkanlıkları azaltıyor, enerji ve yaratıcılığı artırıyor, stresi, depresyonu ve anksiyeteyi azaltıyor, iş tatminini artırıyor. Meditasyon yapan kişi daha toleranslı, dingin, sevgi dolu ve affedici hale geliyor.

 

Konuya dikkat çeken İlknur, “IBM, Netaş, N11 gibi şirketlere verdiğimiz eğitimler, şirketin iç dinamikleri ve yapacağımız çalışmadan beklentilerine göre farklılık gösteriyor. Bazı şirketler çalışanlarının bir kez meditasyonu deneyimlemesini istiyorlar ve bir kerelik bir çalışma yapıyoruz. Bazı şirketler ise yıl boyu haftada bir gün çalışanlarına bu hizmeti sunmak istiyor ve haftada bir gün meditasyon buluşmaları oluyor. Bazen de çalışanlarının meditasyonu hayatlarına almalarını kolaylaştırıcı 10 haftalık programı seçebiliyorlar. Bu çalışmalar için haftada bir gün 1,5 saat ayırmaları gerekiyor. Grupları maksimum 25 kişi olacak şekilde tutuyoruz ki bireysel destek gerektiğinde verebilelim. Çalışanların rahat kıyafetler giymesi, salona ayakkabısız girmeleri ve aktif meditasyon öncesi çok fazla yemek yememeleri öneriyoruz” diyor.

İlginizi Çekebilir

Borsadaki Yabancı Payı Dipte

Pandemi döneminde yabancı satış yaparak borsadaki payını hızla minimize etti. Peki, tekrar…