Anasayfa Güncel Haberler İstihdam Azaltmayana Destek Oluyor
Güncel Haberler - 24 Mart 2020

İstihdam Azaltmayana Destek Oluyor

İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, “Ülkemizin yaşadığı bu olağanüstü süreci aşmak için her zamanki gibi yapıcı ve çözümcü anlayışımızı sürdüreceğiz” diyor. Banka, ekonomiye katkı için güçlü bir destek paketi açıkladı.

Salgın ekonomiye etkilerini en aza indirmeye katkı sağlamayı hedefleyen İş Bankası, bu konuda ilk adımı atan özel bankalardan biri. Banka, salgın sürecinde bir takım tedbirler alarak ekonomiye destek paketini uygulamaya başlattı. Gerekirse ek tedbirler gündemde.

BİREYLERE VE ŞİRKETLERE ÖZEL

İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, “Ekonomiye destek paketi ile firma ve gerçek kişilerin vadesi gelen borçlarını erteliyoruz. KOBİ ve mikro işletmeler başta olmak üzere ödemesiz dönem veren yapılandırma, mevcut ve ilave limitlerle destekliyoruz” diyor. Banka, maaş anlaşması olsun ya da olmasın müşterilerinin maaş ödemelerini gerekirse ilave limit tahsisi suretiyle gerçekleştirmelerine olanak sağlıyor. Ancak bunu istihdam azaltmama şartına bağlıyor. Banka ayrıca sağlık güvenliğini teşvik için dijital kanallardaki havale, EFT gibi işlemlerde komisyon ve ücret uygulamasını sıfırladı. Toplu iş sözleşmelerini sonuçlandırdıklarını belirten Bali, “Sendikal örgütlenmenin bir farkı olarak enflasyon beklentilerinin ötesinde ve düşük maaşlıları da koruyacak şekilde, yüzde16-14-11 şeklinde kademeli, her halükarda 500 TL’nin altında olamaz düzenlemesi ile zam yaptık. Böylece, çalışanlarımızın ücretlerine ortalamada yüzde 15 artış sağladık. Toplamda ise 21 bin 67 çalışanımız yüzde 15 ve üzerinde artış alacak” diyor.

ÇALIŞAN DOSTU UYGULUMALAR

İş Bankası 14’er günlük dönüşümlerle yüzde 50 ve mümkün olduğu oranda daha fazla çalışanını online-realtime bağlantılı olarak evden çalışması (Yaklaşık dokuz bin kişi) veya evde bulunması (Yaklaşık beş bin kişi) uygulamasına geçti.

Ayrıca hamilelik, süt emzirme, kronik hastalık ve bağışıklık sistemi zafiyetine işaret eden hastalık vakalarının tamamında çalışanlar idari izinli sayılıyor.

Okul çağında çocuğu olan çalışanlar arasında ihtiyaç duyanlara ücretli, talep edenlere ise ücretsiz izin uygulamasına geçildi. İşyerine gelenler ve birer kişi olarak çalıştıkları için dönüşüme dahil olmayan güvenlik görevlileri dahil bütün çalışanlara ve yöneticilere, (Genel Müdür ve Genel Müdür Yardımcıları hariç) aylık üç 500 TL brüt ödeme başlatıldı. Hijyen kolaylığı için serbest kıyafet uygulamasına geçildi. En uzam şubeler dahil çalışanlara maske, eldiven, dezenfektan gönderildi. Para teması olanlarda eldiven zorunluluğu getirildi.

Genel müdürlükte toplu yemek uygulaması kaldırıldı. Bunun yerine masalara kadar kumanya dağıtımına geçildi. Havalimanı, üniversite, hastane, AVM şubeleri kapatıldı. Bütün binalarda, şube binaları dahil sıklığı arttırılan detaylı dezenfekte temizlik uygulaması başlatıldı. Bankamatik cihazları ve çalışanların servis araçları detaylı dezenfekte temizlikten geçirildi ve bunun sıklığı artırıldı.

İş Bankası’nın aldığı tedbirlere dair daha birçok detay bulunduğunu belirten Bali, “Kanaatimce bu sıra dışı hadisede şu ana kadar iyi bir imtihan verdik. Bütün bunları da önceden hazır olan ‘Acil Durum Eylem Planları-Bulaşıcı Hastalıklar’ faslı kapsamında, tek tek Genel Müdür ve Genel Müdür Yardımcıları başta olmak üzere şahısların ve sorumlulukların tanımlandığı Kriz Yönetim Ekip ve Komiteleri ile ayrıca sendikal örgütlenme dahil kurum ve kurallarımızla, önce insan yaklaşımımızla, en önemlisi samimiyetimizle yaptık” diyor.

İlginizi Çekebilir

Planet, 3C Payment’i Satın Aldı

Dijital Tax Free, Ödeme Sistemleri, İstihbarat ve Danışmanlık hizmetlerini tek çatı altınd…