Anasayfa TÜRKİYE İşte Sonar’ın erken seçim anketi
TÜRKİYE - 5 Ağustos 2015

İşte Sonar’ın erken seçim anketi

Araştırma şirketi Sonar erken seçim için 26 ilde 3.500 kişinin katılımıyla yaptığı anketini açıkladı.

Türkiye seçimden çıkalı 2 ay olmasına rağmen yeni bir seçim gündemde çıkmış değil. Erken seçime yönelik beklentiler artarken, araştırma şirketleri seçim anket çalışmalarını yeniden yayınlamaya başladı.

Sonar son seçim anketini ilk kez BusinessHT’de açıkladı.

24 Temmuz-4 Ağustos tarihleri arasında 26 ilde 3.500 kişi ile yapılan ankete göre, “Bugün seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?” sorusuna verilen yanıtlar (kararsızlar dağıtılmış) şöyle: Ak Parti yüzde 42,9, CHP yüzde 25,2, MHP yüzde 17, HDP yüzde 10,3 oy alıyor. 

7 Haziran genel seçimlerindeki sonuçlarla karşılaştırıldığında AK Parti’nin oylarının 2 puana yakın yukarıda, HDP’nin oyları ise 3 puana yakın aşağıda görülüyor. 

7 Haziran’da AK Parti yüzde 40,8, CHP yüzde 24,9, MHP yüzde 16,3, HDP yüzde 13,1 oy almıştı.

Sonuçları değerlendiren Sonar Başkanı Hakan Bayrakçı, “Bilindiği gibi AKP, 7 Haziran genel seçimlerinde %40,7 oy oranı ile 258 milletvekilliği kazanarak tek başına hükümet kuramamıştır. Sonar’ın bu araştırmasında ise, AKP’nin, %42’nin üzerinde oy oranına sahip olduğu görülmektedir. Bu durumda, olası bir yeni seçimde, ‘Tek başına iktidar’ sayısı olan 276’ya ulaşması ‘kıl payı’ da olsa muhtemeldir. Yine de, partilerin oy oranlarının, böylesi bir konjonktürde her an değişebileceği unutulmamalıdır” değerlendirmesinde bulundu.

İlginizi Çekebilir

Büyük Şirketlerde Seyahat Yasağı

Koronavirüs paniği iş dünyasını da etkilerken, küresel çaptaki şirketler personelinin yaba…