Anasayfa PİYASALAR İstanbul Elmas Borsası açıldı
PİYASALAR - 30 Eylül 2014

İstanbul Elmas Borsası açıldı

Borsa İstanbul bünyesinde faaliyet gösteren İstanbul Altın Borsası'ndan sonra sermaye piyasaları, İstanbul Elmas Borsası ile de tanıştı.

Borsa İstanbul (BIST) bünyesinde faaliyet gösteren İstanbul Altın Borsası’ndan sonra sermaye piyasaları İstanbul Elmas Borsası ile de tanıştı. İstanbul Elmas Borsası’ndaki ilk işlem bu sabah gerçekleştirildi. Borsa’daki ilk taş alımını gerçekleştiren Mücevher İhracatçıları Birliği Başkanı Ayhan Güner, İstanbul Elmas Borsası ile dünya piyasalarındaki fiyat dalgalanmalarının Türkiye’ye de anlık yansıyacağını ve kuyumcuların dünya piyasaları ile aynı fiyatlardan elmas temin ederek kaybettikleri rekabet avantajını yeniden yakaladıklarını anlattı.
 
MİB Başkanı Ayhan Güner, İsrail, Belçika ve Dubai elmas borsalarının işlem hacminin 100 milyar doları aştığını belirterek Türkiye’nin de bu pastadan payın alacağını belirtti. Gelişen bir ekonominin finans ayaklarının çeşitliliğinin önemine değinen Güner, “Nasıl varlıklı bir insanın evinde paranın yanı sıra altın, pırlanta, yakut gibi değerli taşlar varsa; nasıl ki eskiden hükümdarların hazineleri bu değerli taşlarla daha da kıymetli hale geliyorsa; Türkiye ekonomisi de elmas ticareti sayesinde önemli bir eşik atlayacak.” dedi ve sözlerine şöyle devam etti:
 
“Türkiye altın ve elmas gibi değerli emtialara karşı var olan bir fobiyi aşmayı başardı. Artık elmas, pırlanta gibi değerli taşlar da ülkemizde kayıtlı olarak alış verişe konu olabilecek. BİST bünyesinde faaliyet gösteren borsa üyeleri herhangi bir vergi ödemeden İstanbul Elmas Borsası’ndan elmas alıp satabilecekler. İhracat yapmak üzere elmas almak isteyenler de yine rekabet avantajını koruyacaklar. Ancak iç pazarda satılacak mücevher yapmak için taş alacak olanlar yasaların öngördüğü vergileri alarak kayıtlı mal temin edebilecekler. Eskiden kaçak yollardan ülkemize sokulan taşlar artık yasal, kayıtlı, uluslararası standartlarda sertifikalı olarak üreticimiz ile buluşacak. Eskiden üretimi vergilendiren süreç artık tüketimi vergilendirecek. Değerli maden ile taşı buluşturan kuyumcularımız, tasarım ve işçilik ile oluşturdukları katma değeri bu emtianın üzerine ekleyerek ticaret yapacaklar… İşte tam da bu ticaret noktasında vergi ödenecek. Biz kuyumcular olarak vergilerimizi tam olarak ödeyeceğiz, tüketicilerimizden de satın alma aşamasında vergi ödemeye itiraz etmemelerini bekliyoruz.”
 
İstanbul Elmas Borsası’nda 284 bin USD tutarında ilk işlem yapan Güner, önümüzdeki günlerde elmas ticaretinin artan bir ivme göstereceğini ve sadece Türkler’in değil, dünya çapında elmas ticareti yapan herkesin bu güvenli ticaret ortamından yararlanabileceğini söyledi. Güner İstanbul’a ulaşımın kolaylığı ve Türkiye’de ticaret yapmanın avantajlar nedeniyle pek çok ülkeden işadamının da İstanbul Elmas Borsası’ndan işlem yapmayı tercih edeceğini vurguladı. Güner bu sayede kısa süre sonra İstanbul Elmas Borsası’nın ciddi bir işlem hacmine ulaşacağını ve yatırımcılar iççin de yeni yatırım araçlarının gündeme gelebileceğini belirtti.

İlginizi Çekebilir

Borsadaki Yabancı Payı Dipte

Pandemi döneminde yabancı satış yaparak borsadaki payını hızla minimize etti. Peki, tekrar…