Anasayfa TÜRKİYE İşletmelere “mor bayrak” önergesi
TÜRKİYE - 6 Mart 2015

İşletmelere “mor bayrak” önergesi

Kadıköy Belediyesi’nin CHP’li Meclis Üyeleri, ilçe sınırı içindeki işletmelere “mor bayrak” verilmesi için önerge sundu.

Kadıköy Belediyesi’nin CHP’li Meclis Üyeleri, “toplumsal cinsiyet eşitliğini her aşamada güçlendirmek için” ilçe sınırı içindeki işletmelere “mor bayrak” verilmesi için önerge sundu.

2 Mart Pazartesi günü gerçekleştirilen Kadıköy Belediye Meclis görüşmesine, CHP’li meclis üyeleri, kadına yönelik şiddet ve ayrımcılığı protesto etmek amacıyla siyah giysilerle katıldı.  CHP’li meclis üyeler,  kadınların iş hayatında daha rahat yer alabilmeleri ve toplumsal cinsiyet eşitliğini her aşamada güçlendirmek için ilçe sınırındaki işletmelere “mor bayrak” verilmesi için önerge sundu.

Önergede şu ifadelere yer verildi: 

“Belediyemizden başlayarak toplumsal cinsiyet eşitliğini her aşamada güçlendirmek için, ilçe sınırımızda bulunan işletme/işyerlerinin aşağıda belirttiğimiz kriterleri sağlamasının teşvik edilmesi amacıyla mor bayrak verilmesini öneriyoruz: İşyerine ait kreş / çocuk bakım evi / emzirme odası kadın çalışanlara yönelik sosyal desteğin olup olmadığı; işyerlerindeki kadın çalışan sayısı; hangi pozisyonda kaç kadınının çalıştığı, aynı statüde çalışan kadın ve erkeklerin ücret durumları; üst düzey kadın çalışan olup olmadığı.” 

Önergeye göre ilçedeki işletmeler kadın çalışan sayısı, ücret eşitliği ve işyerine ait kreş/ çocuk evi gibi sosyal desteği gibi kriterlere göre değerlendirmeye tâbi tutulacak ve bu kriterleri sağlayan işletmelere “mor bayrak” asılacak.

İlginizi Çekebilir

Facebook’tan Yeni Ödeme Sistemi

Facebook, şirketin platformları arasında ödeme yapmayı sağlayacak yeni dijital ödeme siste…