Anasayfa 30 milyar dolarlık iş platformu
12 Haziran 2019

30 milyar dolarlık iş platformu

Facebook 2012 yılında Instagram’ı satın almak için milyar doları gözden çıkardığında herkes dudak bükmüştü. Ancak şimdi Instagram 30 milyar doların üzerinde bir değere sahip ve muazzam bir iş yaratma platformuna dönüşmüş bulunuyor.

*************

Shanty Baehrel’in havacılık sektöründeki ilk işi gıdayla ilgiliydi. Ancak yirmi dört yaşındayken kendisine bir bisküvi kalıbı sunulunca hayatı değişti. Böylece üç ay boyunca annesiyle birlikte mutfakta bisküvi yapımına başladı. Genç kadın 2013 yılından beri bisküvi hazırlıyor ve hayal gücü de sınırsız. Aynı zamanda Instagram’daki 75 bin abonesinin hayallerinde de sınır yok.

Shanty ilk başta Instagram’da arkadaşlarının da desteğiyle yaptığı bisküvilerin fotoğraflarını paylaşarak kendisine bir “topluluk” yarattı. O zamandan beri mutfağı terk etmiş olan genç Fransız yanında 14 kişilik bir ekip çalıştırıyor ve günde 5 ila 10 bin arası sipariş üzerine kişiye özel bisküvi modelleri hazırlıyor. Bu da yılda bir milyar euro’luk satış anlamına geliyor. Teşekkürler Instagram. “Sosyal ağlar bedava ve bunları harekete geçirmek için de bir telefon yeterli” diyor.

Dünyanın en büyük vitrini

Böylece Shanty Biscuits bir “Instabrand”a dönüştü yani tıpkı Rihanna’nın Fenty’si gibi Instagram’dan doğdu. Instagram halen bir milyarın üzerinde aktif kullanıcıya sahip ve yüzde 80’i de bir markayı takip ediyor.

Instagram’ın Güney Avrupa geliştirme sorumlusu Julie Pellet, “başka ağlarda genellikle tandık kişilerle bağ kurulurken, Instagram’da moda, spor, yiyecek vs gibi konularda aynı beğenileri olan insanlar birbirlerini takip ediyorlar” diyor.

Bundan dolayı da bu platform markalar için dünyanın en büyük vitrini. Günde 500 milyon aktif kullanıcının yüzde 80’i bir markayı takip ediyor.

Ancak tabii ki sadece bir fotoğraf koyup ürünün satılmasını beklemek yanlış olur. Önemli olan “story telling”ten (hikaye anlatmak) “story selling”e (hikaye satmak) geçebilmek. İlk önce göz alıcı “post”larla takipçilerin dikkatini çekmek gerekiyor.

Dekorun önemi

Instagram’ın kapısı büyük markalara olduğu kadar küçük markalara da açık; ancak orada kalmak çok basit değil. Sosyal medya uzmanları, herkesin instagramda hesap açabileceğini ama sürekli ağı yenilemenin gerekli olduğunu vurguluyorlar. Bir internet sitesi oluşturmaktansa instagramda görünür olmak daha hesaplı ancak sürekli anlatacak bir hikâyenizin olması şart. Marka da ancak bu şekilde inşa edilebilir. Burada markanın arka planını göstermek, bir anlamda örtüyü çekip çıkarmak da gerekiyor.

Kozmetik dünyasından gelen, “The Manucurist” markasının yanı sıra “yeşil” ojesiyle de tanınan Gaelle Lebrat Personnaz, “instagram fotoğrafları ve video ‘story’leri sayesinde markaların arka planını da sergilemek, soyut olmaktan çıkarıp somut bir zemine oturtmak için ideal bir ortam” diyor. (LES ECHOS/çev: Anahid Hazaryan)

İlginizi Çekebilir

Altının Kilogram Fiyatı Yükseldi

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası’nda (KMKTP) standart al…