Anasayfa DÜNYA İngiltere Parlamentosu Brexit anlaşmasını yine reddetti
DÜNYA - 12 Mart 2019

İngiltere Parlamentosu Brexit anlaşmasını yine reddetti

İngiltere Parlamentosu, Avrupa Birliği (AB) ile varılan ve ülkenin birlikten ayrılmasının (Brexit) koşullarını belirleyen anlaşmayı ikinci kez reddetti.

İngiltere Parlamentosu, Avrupa Birliği (AB) ile varılan ve ülkenin birlikten ayrılmasının (Brexit) koşullarını belirleyen anlaşmayı ikinci kez reddetti.

Parlamento’daki oylamada 242 milletvekili “Evet”, 391 milletvekili ise “Hayır” oyu kullandı.

Parlamento 149 oy farkla reddettiği anlaşmayı Ocak ayında da 230 oy farkla (202’ye karşı 432 oyla) reddedilmişti.

İngiltere Parlamentosu Çarşamba akşamı, ülkenin 29 Mart’ta AB’den anlaşma olmadan ayrılıp ayrılmamasını oylayacak.

May: AB ikinci referandumu isteyip istemediğimizi öğrenmek isteyecektir
Başbakan Theresa May son oylama sonrası Avam Kamarası’nda yaptığı konuşmada, iktidardaki Muhafazakar Parti’nin milletvekillerinin AB’den anlaşma olmadan ayrılıp ayrılmama konusunda hür iradeleriyle oy kullanacaklarını söyledi.

Theresa May, İngiltere Parlamentosu’nun AB’den anlaşma olmadan ayrılmayı reddetmeleri halinde bu kez Perşembe günü yeni bir oylama yapılacağını, milletvekillerine Brexit’in ertelenmesine destek verip vermediklerinin sorulacağını belirtti.

May konuşmasında, Brexit’in ertelenmesinin önlerindeki sorunu çözmeyeceğini de söyledi, “AB, İngiltere’nin Brexit sürecini tamamlayacağını mı, yoksa ikinci bir referandum mu istediğini öğrenmek isteyecektir” dedi.

Corbyn: Belki de genel seçime gitmeliyiz
Ana muhalefetteki İşçi Partisi’nin lideri Jeremy Corbyn ise İngiltere Parlamentosu’nun müzakere edilecek bir öneri üzerinde anlaşması gerektiğini, kendi önerilerini yeniden Parlamento’ya sunacaklarını söyledi.

Corbyn, “Belki de genel seçime gitmeliyiz” dedi.

İşçi Partisi, İngiltere’nin anlaşma olmadan AB’den ayrılmasına karşı çıkıyor, ülkenin öncelikle AB’yle gümrük birliğini sürdürmesini ve tek pazarda kalması gerektiğini savunuyor.

İlginizi Çekebilir

Altının Kilogram Fiyatı Yükseldi

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası’nda (KMKTP) standart al…