Anasayfa LIFESTYLE İllüzyon Dünyası Büyüyor
LIFESTYLE - 24 Eylül 2019

İllüzyon Dünyası Büyüyor

Dünyanın 15 farklı şehrinde yer alan ve Temmuz 2019’da 800 bin euro’yu aşan yatırımla İstanbul’daki tarihi Narmanlı Han’da kapılarını açan İllüzyon Müzesi, bilimle eğlenceyi bir araya getirerek, interaktif bir müze konsepti sunuyor. Globalde beş yıl içerisinde 50 İllüzyon Müzesi daha açılması planlanıyor. Begüm Nur Alkış

İlk kez 2015 yılında Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’te eğlence sektörü şirketi olan Enthoosia’nın kurucu ortakları Sakis Tanimanidis ve Miltos Kambourides tarafından hayata geçirilen İllüzyon Müzesi, deneyimsel eğlencenin popüler adreslerinden biri. Optik illüzyonlar, hologramlar, etkileşimli illüzyon odaları ve sıra dışı sergi alanları ile bilim ve eğlenceyi buluşturan, İllüzyon Müzesi, New York’tan Hamburg’a, Dubai’ye kadar dünyanın 15 farklı şehrinde bulunuyor. Temmuz 2019’da İstanbul’da da açılan müze, İstiklal Caddesi’ndeki tarihi “Narmanlı Han” da yer alıyor.

İstanbul’daki toplam yatırım miktarının 800 bin euro’yu aştığını belirten Kambourides, “Müze; etkileşimli, sıra dışı ve eğlenceli bir deneyim sunuyor. Ziyaretçiler müze içerisinde yer alan interaktif odalarda illüzyon dünyasının bir parçası oluyor ve illüzyonların gerçekliğini deneyimleme fırsatı buluyor” diyor. İstanbul İllüzyon Müzesi üç kattan oluşan yaklaşık 700 metrekarelik bir alanda ziyaretçilere hizmet veriyor. Müzede 50’den fazla illüzyon yer alıyor. 2D, 3D resimlerle yaratılan illüzyon duvarları, hologramlar ve çeşitli formatlarda sergi alanları ile müzenin ilk beş ayda 150 bin ziyaretçiyi ağırlaması planlanıyor.

İstanbul İllüzyon Müzesi aynı zamanda bir şekerci dükkanı olan “Hans and Gretel”e de ev sahipliği yapıyor. Müzede doğum günü partileri, özel gün partileri, konferanslar ve özel davetler yapılabilecek bir etkinlik alanı da bulunuyor. İllüzyon Müzesi’nin yeni lokasyonlarla (Amsterdam, Brüksel, Dallas, Doha, Las Vegas, Miami, Paris, Riyad, Roma, Şangay, Stuttgart, Taichung City) büyüme devam edeceğinin altını çizen Kambourides, uzun dönemli hedeflerininse beş yıl içerisinde 50 İllüzyon Müzesi daha açmak olduğunu söylüyor.

İlginizi Çekebilir

TikTok ve Oracle İşbirliğine Çin’den Yeşil Işık

Bloomberg’in haberine göre TikTok’un sahibi ByteDance Ltd.’ye Oracle Cor…