Anasayfa Güncel Haberler İlk Yerli Kolajeni Üretti
Güncel Haberler - 8 Kasım 2019

İlk Yerli Kolajeni Üretti

Tezman holding şirketlerinden sel sanayi, Türkiye’de bir ilke imza atarak “hidrolize kolajen peptit” üretti.  110 Milyon tl yatırımla edirne’de kurulan fabrika,  üretiminin yüzde 95’ini ihraç edecek.

Bir işletmenin kurulup, geliştirilmesi ve sürdürebilir olması elbette birçok etkene bağlı. Ancak en önemlisi yatırım kararı verilme aşaması değil midir? Eğer, karar tam anlamıyla doğruysa zaten her şey yolunda gidiyor. Başarıya ulaştığı tüm işlerde bu kurala sadık kalan Tezman Holding, aynı zamanda niş alanlara yatırım yaparak sıra dışı bir performans sergiliyor. Örnek mi istiyorsunuz? 1961’de hayvansal menşeili boncuk tutkalını, 1976’na nonwoven üretimi, 1979’da paslanmaz vida serisi, 1980’de otomotiv sektörü için frekansla yapışan nonwoven, 1980’de jeotekstil üretimi, 1992’de fiberoptik kabloların izolasyon bantları üretimi, 2010’da gıda jelatini üretimi… Bu ve benzeri birçok ürünü Türkiye’de ilk kez üreten şirket şimdi de Edirne’de kurduğu yeni fabrikasında, “hidrolize kolajen peptit” üretiyor.

İLK ETAP TAMALANDI

Tezman Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erol Tezman, “Dünya kolajen üretimi 2019’da 28 bin ton olarak gerçekleşti. 2020’de bu rakamın 34-35 bin ton çıkması bekleniyor. Geliştirdiğimiz teknoloji ve know-how sayesinde dünya kolajen üretiminde önemli bir oyuncu haline geliyoruz. Pazarın yüzde 20’sini tek başına üretmeye adayız” Tesiste, ileri teknoloji ve son model makineler kullanılıyor. Şu andaki üretim kapasitesi yıllık üç bin ton. Bu kapasite ek yatırımla altı bin tona çıkartılacak. Tam kapasiteye ulaşması için yapılacak ilave yatırım dünya piyasalarındaki gelişmeye göre tamamlanacak. Hammadde olarak Gönen fabrikasında ürettiği yüzde 100 sığırdan mamul gıda jelatini kullanılıyor. Burada üretilen ürünlerin yüzde 95’i yurtdışına ihraç edilecek.

Fabrikanın toplam yatırım bedeli 110 milyon TL. Şimdiye kadar 51 milyon TL yatırım gerçekleştirildi. Yatırım finansmanında özkaynak ve kredi kullanan şirket, söz konusu tesisi 8 ayda tamamladı. 

SANAYİ YATIRIMCISI

Tezman ailesi sanayiye baba Selim Tezman’ın 1948’de İstanbul Topkapı’da kurduğu Venüs Lastik Fabrikası ile adım attı. 1951 Tez Nakliyat, 1960 Yıldız Vida ve Cıvata Fabrikası, 1961 Sel Sanayi Tutkal Fabrikası ile taşımacılık ve sanayi sektörlerinde büyümeye başladı. 1976’da Vateks Tekstil Sanayi ve Ticaret ile Türkiye’nin ilklerinden olan non-woven sektörü, Fermateks Tekstil ile dar şerit dokuma ile sanayi yatırımlarına devam etti. 1980’de Tezman Sigorta ile sigortacılığa adım atan grup, 1996’da Tezmarin Turizm ve Ticaret ile deniz araçları ticaretine başladı. Tezman grup şirketleri bu yıllar içinde Türkiye’de yeni ürünler imal ederek birçok ilklere imza attı. Grubun yıllık cirosu 1 milyar TL.

KOLAJEN PEPTİT NEDİR?

Hidrolize kolajen peptit, hayvan deri veya kemiklerinde bulunan kolajenin ya da gıda jelatinin, enzimler yardımıyla ayrıştırılmasından elde edilen protein. Emülgatör özelliğe sahip kokusuz ve tatsız kolajen, gıda ve nutrasötik sanayinde kullanılıyor. Gıda sanayisinde gıda takviyesi, fonksiyonel besin, granül, hazır içecek, sıvı gıda, sporcu içeceği gibi birçok farklı alanda kullanılıyor. Kozmetik sanayisinde ise cilt, saç ve tırnak bakım ürünleri içerisine takviye olarak ekleniyor. Ayrıca ilaç sanayisinde kullanım alanları var.

İlginizi Çekebilir

Borsada 15 Ayın En Büyük Yabancı Çıkışı

Borsa İstanbul’da yabancıların hisse senetlerini satıp çıkması uluslararası basının …