Anasayfa İlaçta baş döndürücü satın alma
17 Haziran 2019

İlaçta baş döndürücü satın alma

Pfizer Array BioPharma’yı 11 milyar dolara satın alıyor; Array BioPharma özellikle kanser tedavisine yönelik küçük molekül ilaçları geliştirmesiyle biliniyor.

Pfizer CEO’su Albert Bourla konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, söz konusu satın almayla Pfiizer’in göğüs ve prostat kanserindeki mevcut uzmanlığına ek olarak kolorektal kanser tedavisinde de potansiyel bir liderlik pozisyonunun hedeflendiğini kaydetti. Pfizer ABD ilaç endüstrisinde Johnson & Johnson’ın hemen arkasında ikinci sırada yer alıyor.

Array ise en son mali yılda 174 milyon dolar satış geliri elde etmiş ve çoğu zaman kâr yerine zarar yazmış olan bir startup. Array’in portföyünde halihazırda başta kolorektal kanser olmak üzere faklı kanser türleri için 30’u aşkın klinik deneyde olan iki ilaç yer alıyor. Koloreaktal kanser ABD’de en çok görülen kanser türleri arasında üçüncü sırada yer alıyor. Nitekim ABD’de 2018 yılında 140 bin 250 hastaya kolon ya da rektum kanseri tanısı kondu. Her yıl bu kanser sonucu 50 bin kadar hastanın öldüğü biliniyor. (cnnmoney.com/çev: Anahid Hazaryan)  

İlginizi Çekebilir

“Dünya Ekonomisi Çöküşe Doğru Gidiyor”

 Hedge fon sahibi Ray Dalio dünya ekonomisinin “büyük bir düşüş”e doğru yol aldığını …