Anasayfa LIFESTYLE İkinci el Chanel çantalar değerli, Marc Jacobs’lar değil
LIFESTYLE - 8 Temmuz 2014

İkinci el Chanel çantalar değerli, Marc Jacobs’lar değil

Lüks markaların tümü de yatırım aracı ancak aralarında en çok değerini koruyanlar sizi şaşırtabilir.

Bunların “yatırımlık parçalar” olarak adlandırılmasının nedeni var. 22,000 dolara Proenza Schouler büyük el çantası ya da 9,000 dolarlık Ralph Lauren elbise…; lüks ürünlerin ömürlük olduğu ve değerini koruduğu kabul edilir. İşte bu nedenle, ikinci el tasarımcı ürünleriyle ilgili pazar online teslimat için en çekici kategori. Bu tür pazarlardan biri olan TheRealReal adlı web sitesi bu yıl 100 milyon dolarlık bir satış hedefliyor.

TheRealReal kısa süre önce hangi markaların en yüksek ikinci el satış değerine sahip olduklarını ve hangilerinin değerini en uzun süre koruduklarını belirlemek üzere 500 tasarımcı markanın 500,000  ürününün yer aldığı veri tabanını taradı. Bu araştırmanın sonunda Chanel, Christian Louboutin ve Hermes’in değerlerini en uzun süre koruyan markalar oldukları belirlendi. Tod’s ve Versace ise değerini en hızlı kaybeden markalar kategorisinde.

Belki de en şaşırtıcı olanı, hangi markaların ikinci el satışta en yüksek ve en düşük değerlerini korudukları. Givenchy, Victoria Beckham, Charlotte Olympia ve Alexander McQueen orijinal fiyata yakın bir değerden satılabilirken, bu durum Marni, Alexander Wang, 3.1 Philip Lim ve Marc Jacobs için geçerli değil. The RealReal’in satış sorumlusu Rati Levesque’e göre, bir modaevi yeni bir kreatif direktör ya da CEO’yu görevlendirdiğinde, moda ya da lüks ürünlerin ikinci el satış değerleri  tasarımcıya yönelik ilgi derecesine bağlı olarak değişebiliyor. “Phoebe Philo Céline’e kreatif direktör olarak girdiğinde, bu işe alma markanın ikinci el satış değerini artırdı” diyor.

Mevcudiyet ve indirim önemli
Ancak ilgiden daha önemli olan tabii ki mevcudiyet ve indirim. Lüks endüstrisi araştırma grubu Luxury Institute’un CEO’su Milton Pedraza, lüks bir markanın outlet mağazalarında sürekli indirime gitmesi ya da online ortamda flaş satış yöntemine başvurması halinde, tüketicilerin söz konusu marka için çok fazla para ödemeye gerek duymayacaklarını belirtiyor.

Pedraza, “bugünlerde çok fazla bilgiye sahip olduğunuz ve pazar da yetersiz olduğu için markaları karşılaştırma yolları bulabilirsiniz” diyor. “Markalar ürünlerinin nerelerde satışa sunulduğuna dikkat etmeliler.” Örneğin, Chanel ve Hermes mağazalarında indirime gitmiyorlar ayrıca outlet mağazaları da sınırlı sayıda. Chanel güzellik ürünleri hariç ürünlerini online ortamda bile satmıyor. Pedraza, “bu bağlamda bir saflık algısı yaratmış oluyor” diyor.  Pedraza’ya göre, markalar daha sonra “bunu tasarım kalitesi ve mirasla destekliyorlar”. Böylece bir şey satın aldığınızda, ‘vayy, uzun vadeli yatırım değeri var’ diyebiliyorsunuz.

Değerini en iyi ve en uzun süre koruyan markalar 
Chanel, Louis Vuitton, Hermes, Christian Louboutin, Cartier, David Yurman, Alaia, Van Cleef & Arpels, Goyard.

En hızlı değer kaybeden markalar
Valextra, Tod’s, Vresace, Etro.

Sürpriz bir biçimde yüksek ikinci el satış değeri olan markalar
Givenchy, Victoria Beckham, Charlotte Olympia, Alexander McQueen.
 
Sürpriz bir biçimde düşük ikinci el satış değeri olan markalar
Marni, Alexander Wang, 3.1 Philip Lim, Marc Jacobs.  
 

İlginizi Çekebilir

Gazprom, Yunanistan ile 2030’a Kadar Kontrat İmzaladı

Rus enerji şirketi Gazprom’un Yunan Mytilineos Şirketler Grubu ile Yunanistan’a 2030’a kad…