Anasayfa Güncel Haberler İhracat Hacmini Genişletecek
Güncel Haberler - 7 Ekim 2019

İhracat Hacmini Genişletecek

Ekmek ve fırıncılık ürünleriyle ünlenen Belçika’nın 80 yıllık şirketi La Lorraine, Türkiye’yi  Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgelerinin merkez üssü olarak konumlandırdı. Yılsonuna kadar yapacağı 25 milyon euro ek yatırımla birlikte son beş yılda Türkiye’ye 100 milyon euro yatırım gerçekleştirmiş olacak şirket, ülke ve ürün çeşidini arttırarak ihracat hacmini genişletmeyi amaçlıyor.

Belçika’nın ünlü unlu mamüller markası La Lorraine, Türkiye’deki yatırımlarına devam ediyor. Beş yıl önce girdiği Türkiye pazarına, 2016 yılında Manisa’da hayata geçirdiği 58 bin m2’lik fabrikasındaki günlük 80 ton üretim kapasitesi ile dünyanın seçkin lezzetlerinden oluşan reçeteleriyle ürettiği lezzetli ekmek, kruvasan ve çörekleri Türkiye pazarına sunan şirket, geleneksel Türk hamur işlerini de dünyaya ihraç etmeye başladı. Türkiye’yi Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgelerinin merkez üssü yapan La Lorraine, yılsonuna kadar 25 milyon euro ek yatırımla toplam 100 milyon euro’luk yatırıma ulaşacak.  2019 yılını yüzde 30 büyüme ile kapatacak olan La Lorraine Türkiye’nin 2020 içinde büyüme hedefi yine yüzde 30’lar seviyesini yakalamak olacak.

La Lorraine Türkiye Genel Müdürü Burak Deniz, “Türkiye’deki beşinci yılımızı tamamladık. Yılsonuna kadar yapacağımız 25 milyon euro ek yatırımla birlikte son beş yılda Türkiye’ye 100 milyon euro yatırım gerçekleştirmiş olacağız. La Lorraine Grubu olarak Türkiye’de yatırımlarımıza devam edeceğiz. Türkiye’yi merkez üssü yapıp Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesini yöneten bir şirket olarak, çevre ülkelere ihracat kararımız var. Şu an aktif olarak ihracat gerçekleştirdiğimiz ülkeler Irak, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri ve Kıbrıs. Yeni imzaladığımız anlaşma ile Dubai’nin zincir perakende markası Lulu ile La Lorraine ürünlerini nihai tüketiciler ile buluşturacağız. 2020 itibariyle ise Kuzey Afrika’ya ihracata başlayacağız. Börek ürünlerimiz şu anda Belçika, Hollanda, Polonya ve Almanya başta olmak üzere tüm Avrupa ülkelerine ihraç ediliyor. Önümüzdeki dönemde ülke ve ürün çeşidini arttırarak ihracat hacmimizi genişletmeyi amaçlıyoruz’’ dedi.

“Yerel lezzetleri dünyaya tanıtacağız”

La Lorraine ürünleri arasında; baget, küçük ekmek çeşitleri, sandviç ekmekleri, Tiger ekmek, ramazan pidesi, tombul ekmek, tost ve hamburger ekmeği, kruvasan, çörek ve donut bulunuyor. Yerel lezzetlerden simit, poğaça ve börekler, ekşi mayalı, çavdarlı, tam buğdaylı artizan ekmek çeşitleri de ürün gamına eklemiş durumda. Deniz ayrıca yerel üretime de destek verdiklerini aktararak şunları söyledi: “Mayamızı da buğdayımızı da yerli olarak temin ediyoruz. Üretimde Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde  üretilen buğdayların işlenmesiyle elde edilen yüksek kaliteli unları kullanıyoruz. Türkiye unlu mamüller sektöründe, yerel tatları içeren daha fazla ürünü gamımıza eklemek üzerine çeşitli çalışmalarımız mevcut. Bunları İtalya’nın Ciabatta, İspanya’nın Pan Gallego ekmekleri gibi, global dünya ile tanıştırmak istiyoruz.”

Bake-Off teknolojisi ile ekmek israfına son veriyor

Türkiye’nin yıllık kişi başı 185 kg ile ekmek tüketiminde Avrupa’da ilk sırada yer aldığını söyleyen Deniz,  “Genç, büyüyen ve yeniliklere açık olan Türkiye, bu anlamda potansiyeli yüksek bir pazar. Türkiye’yi Tiger Ekmek, Soğanlı Ekmek gibi yeni ürünlerle tanıştırdık ve büyük beğeni topladık. Bake-Off dediğimiz teknoloji sayesinde de tüketicilerimiz her daim taze ürün alabiliyor. Satış ve servis noktalarına donuk gelen ve sadece ihtiyaç miktarı kadar pişirilip, içerisine hiçbir koruyucu madde konmadan satışa sunulan ürünlerimizle artık kaynak israfını önlüyoruz. TÜBİTAK’ın eylül ayında açıkladığı rapora göre ülkemizde yıllık 1.7 milyar değerinde ekmek israfı bulunuyor. Bu rakamın büyüklüğünü anlatmak adına; bu tutarla 47 tam teşekküllü hastane ya da 170 tane okul yapılabilmektedir. Ekonomimize ve insanlarımıza değer katarken daima taze ve lezzetli ürünlerimizle tüketicimizin aklında yer ediyoruz” diye konuştu.

İlginizi Çekebilir

Kimola, İş Ortaklığı Programıyla, İçgörüyü Odağına Aldı

Kimola, ajanslar ve araştırma şirketlerine özel yeni partner programını açıkladı. Satış Pa…