Anasayfa TÜRKİYE İbrahim Turhan: Normalleşme tartışmaları boş
TÜRKİYE - 4 Eylül 2015

İbrahim Turhan: Normalleşme tartışmaları boş

AK Parti milletvekili İbrahim Turhan, merkez bankalarının normalleşme tartışmalarının boş olduğunu söyledi.

AK Parti İzmir Milletvekili ve Borsa İstanbul eski Başkanı İbrahim Turhan, son dönemde merkez bankalarının gündeme getirdiği para politikasında normalleşme tartışmalarının ‘boş konuşma’ olduğunu söyledi.

B20 zirvesi için Ankara’da bulunan Turhan, Bloomberg HT canlı yayınında soruları yanıtladı. Gelişen ekonomilerin hepsinin kötü durumda olduğunu ifade eden Turhan, ABD Merkez Bankası Fed’den dördüncü bir parasal genişleme hamlesi beklediğini söyledi.

Tüm dünyada birçok merkez bankası, 2008 krizinin ardından ihtiyaç duyulan geleneksel olmayan para politikası hamlelerinden normale dönme yoluna giriyor. Öncelikle ekonomileri toparlanan ABD ve İngiltere başta olmak üzere merkez bankalarının yakın zamanda faiz artışına gitmesi bekleniyor.

Normalleşme çabaları
Düşük faiz ikliminin sona ermesiyle sermaye akışının yavaşlaması nedeniyle sorun yaşayan gelişen ülkelerde de merkez bankalarının da Fed’in sıkılaşma hamlesi öncesi önlem alabileceği belirtiliyor. Örneğin Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Temmuz sonunda para politikasında normalleşmeye gidileceğini duyurmuştu.

Öte yandan bugün B20 kapsamında bir panelde konuşan Hindistan Merkez Bankası Başkanı Raghuram Rajan, para politikasına bu denli bel bağlanılan sürecin sürdürülemeyeceğini belirterek, normalleşme çağrısı yaptı.

İlginizi Çekebilir

Borsa Haftanın İlk Gününe Yükselişle Başladı

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, haftaya yüzde 0,21 artışla 100.445,47 puandan ba…