Anasayfa TÜRKİYE İbrahim Halil Çanakçı IMF İcra Direktörü oldu
TÜRKİYE - 17 Temmuz 2014

İbrahim Halil Çanakçı IMF İcra Direktörü oldu

Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakcı IMF İcra Direktörleri Kurulu'na seçildi. Böylece Türkiye ilk kez bu kurulda doğrudan temsil etme hakkı kazandı.

Hazine’den yapılan açıklama şöyle: “Yükselen piyasa ekonomilerinin küresel ekonomide artan ağırlıklarını Uluslararası Para Fonu’ndaki (IMF) temsil güçlerine yansıtmak üzere IMF’de kapsamlı bir kota ve yönetim reformu gerçekleştirilmiştir.
Söz konusu reform süreci bağlamında, ülkemizin IMF İcra Direktörleri Kurulu bünyesinde temsil edildiği grubun yapısı değiştirilmiş, böylelikle oy gücü ve temsil düzeyi artan ülkemiz IMF İcra Direktörleri Kurulu’nda ilk defa doğrudan yer alma hakkı kazanmıştır.
Vaşington’da yerleşik tam zamanlı üyelerden oluşan İcra Direktörleri Kurulu, IMF’nin temel yönetim organı olup, Fon’un politika ve finansman kararları ile küresel ve ülke ekonomilerine ilişkin çalışmalarına yön vermede önemli bir işleve sahiptir. Ülke grubumuzu temsilen halen Avusturya tarafından yürütülen İcra Direktörlüğü görevini 1 Kasım 2014 tarihinden itibaren Türkiye üstlenecektir. Bu önemli görevin ülkemiz adına İcra Direktörü olarak Hazine Müsteşarımız Sayın İbrahim Halil Çanakçı tarafından yürütüleceği ülke grubumuza bildirilmiştir.”

İlginizi Çekebilir

İsfanbul Tema Park, Kapılarını Açtı

Türkiye’nin dünya standartlarındaki ilk tema parkı İsfanbul, kapılarını eğlence severlere …