Anasayfa İŞ DÜNYASI Hüsnü Akhan: Doğuş Grubu 2015 sonu yüzde 35 büyüyecek
İŞ DÜNYASI - 13 Kasım 2015

Hüsnü Akhan: Doğuş Grubu 2015 sonu yüzde 35 büyüyecek

Doğuş Grubu CEO'su Akhan, 'Doğuş Grubu 2015'te banka hariç toplam 15 milyar TL ciroya ulaşarak yüzde 35 büyümüş olacak' dedi.

Doğuş Grubu Üst Yöneticisi (CEO) Hüsnü Akhan, marinacılıkta yıl bitmeden çok önemli bir yurt dışı yatırımına imza atacaklarını belirterek, “Şu anda görüşmelerimiz devam ediyor” dedi.

Akhan, Vodafone Türkiye’nin ana sponsorluğunda düzenlenen CEO Ajanda 2016’da, olumsuz gelişmelere rağmen Türkiye ekonomisinin 2015’i yüzde 3 gibi bir büyüme rakamı ile kapatacak gibi göründüğünü söyledi.
Yatırımlarını daha uzun vadeli bir strateji ile sürdürdüklerini belirten Akhan, bu sene banka hariç total cirolarını yaklaşık 15 milyar lira civarında tamamlayacaklarını, bunun geçen seneye göre yüzde 35’lik bir artış ifade ettiğini kaydetti.

Akhan, “Bu tabi sadece organik büyüme ile değil inorganik büyümeyle, satın almalarımızla da oluşan artışın hızı. Buna paralel olarak istihdamımızı yıl sonunda 48 binlere taşıyacağız” dedi.

Özellikle turizm, perakende ve yeme-içme sektörlerinde faaliyet gösterdiklerini anımsatan Akhan, turizm konusundaki yatırımlarının önümüzdeki dönemde de devam edeceğini dile getirdi.

Otomotivde yurt içi satışların bu yılı 930 bin ile tamamlayacağını, üretimin ise 1,2 milyon adet olabileceğini tahmin eden Akhan, sözlerine şöyle devam etti:

“Doğuş Otomotiv olarak bizim de pazar payımız yüzde 22’lere yakın gerçekleşiyor bu yıl. Turizm sektöründe şu anda yurt içi yurt dışı toplam 15 otelimiz işletme altında ve 5 yeni otel de inşaat halinde veya alım sürecinde. Türkiye açısından turizm sektöründe her ne kadar gelen turist sayısında bir azalma olmasa da, turizm geliri açısından yüzde 9’luk kayıp görünüyor. 

Marinacılık alanındaki faaliyetlerimizi 4 ülkede 11 marina ile gösteriyoruz. Yat bağlama kapasitesi açısından Doğu Akdeniz’in en büyük marinacılık grubuyuz. Bu konuda yeni imkanlar, yeni fırsatlar içinde faaliyetlerimiz devam ediyor. Tahmin ediyorum yıl bitmeden bu konuda çok önemli bir yurt dışı yatırımına imza atmış olacağız. Şu anda görüşmelerimiz devam ediyor. Turizmde otel bir bacağı ama marinacılık, özellikle turizm gelirleri sağlama açısından, kişi başı turistik harcama açısından otel ile kıyaslandığında yaklaşık 7 ile 10 katı daha yüksek gelir grubuna hitap eden bir alan.”
 
“Gelecek sene Galataport’taki inşaat faaliyetlerimize başlamayı planlıyoruz”

Akhan, perakendede lüks segmente hitap eden markaların Türkiye distribütörlüğü olduklarını, bu sene biraz daha strateji değişikliğine gideceklerini söyledi.

İtalyan makyaj malzemesi zinciri Kiko’yu çok yakında Türkiye pazarına getirmiş olacaklarını, yer arayışlarının devam ettiğini belirten Akhan, ikinci olarak Nike ve Adidas gibi dünya çapında spor malzemesi satan bir markayı getireceklerini, perakende tarafında daha yaygın şubeli markaları Türkiye pazarına kazandıracaklarını dile getirdi.

Seçimlerden güçlü bir tek parti hükumetinin çıkmasının Türkiye’deki belirsizliği ortadan kaldırdığını aktaran Akhan, 2016 yılından çok daha umutlu olduklarını ifade etti.

Yatırımlarına 2016’da da devam edeceklerini anlatan Akhan, yeme içme tarafında 9 ülkede yaklaşık 170 restoranla faaliyet gösterdiklerinin altını çizdi.

Yurt dışında ortağı oldukları markaları Türkiye’ye getirirken, Türkiye’deki markaları da yurt dışına taşımaya devam edeceklerine dikkati çeken Akhan, şunları kaydetti:

“Otel yatırımlarımız özellikle Avrupa’nın ana kentlerinde devam edecek. Gelecek sene Galataport’taki inşaat faaliyetlerimize başlamayı planlıyoruz. Şu anda bir yandan projelendirme, bir yandan da ruhsatlandırma sürecimiz devam ediyor. Doğuş İnşaat’ta mevcut projelere ilave 2 büyük projeye daha başlamayı planlıyoruz önümüzdeki yıl. Dolayısıyla 2015 çok çalkantılı bir yıldı ama, hepimiz için de çok da beklediğimiz olumsuzlukta geçmeyen bir yıl oldu. Ama 2016’nın 2015’e göre çok daha iyi bir yıl olacağına inanıyorum.” 

Akhan, panelin sonunda yapılan soru-cevap bölümünde bir katılımcının “Yeni hükumetin ekonomi yönetimi burada olsa 1 numaralı yapısal reform öneriniz ne olurdu” sorusunu, “Ben birinci önceliğin AB perspektifi olmasını diliyorum yeni hükumetimizden. Sonuçta ekonomiye yönelik yapısal reformlar bir şekilde OVP’de belirtildiği gibi yapılacaktır. Ama AB perspektifinin de en az onlar kadar önemli olduğunu düşünüyorum” şeklinde yanıtladı.
 
“3 yıldır dolar bazında büyüyemiyoruz”
Borusan Holding CEO’su Agah Uğur ise bu yıl dolar bazında yüzde 4 civarında küçüleceklerini belirterek, “Bu yüzde 20 civarında TL bazında büyümeye de denk geliyor ama bizi çok ilgilendirmiyor açıkçası. Karlılığımız da geçmişe göre biraz daha azalacak gibi görünüyor” ifadelerini kullandı.

“Bu yılı bu kadar felaket şartlar altında ucuz atlattık, çok şükür diyeceğiz. Ben diyeceğim de patron ne diyecek ondan emin değilim” diyen Uğur, 30 Kasım’da yönetim kurulu toplantılarının olacağını, bunu orada öğreneceğini söyledi.

2015’in çok zor bir yıl olduğunu vurgulayan Uğur, dünyada büyük bir iyileşme beklememek gerektiğini, 2015’in de tipik o zor yıllardan birisi olduğunu dile getirdi.

Uğur, 2015’te risklerin fazla olduğu, iyi haber aldıkları pek az şeyin olduğunu belirterek, “2016’da bunun tersi olabilir. Yani riskli bir sene, yine stabil, büyümenin küçük olacağı bir sene olacak ama yukarı yönlü potansiyelimiz var diye düşünüyorum. Özellikle ekonomi yönetiminin kimlerin elinde olacağı, sonra ciddi bir reform paketinin açıklanması bizi ülke olarak şu riskli 5 gelişmekte olan ülkeden çıkartabilirse, ki çıkartma ihmalini görüyorum” şeklide konuştu.

Geçen yılı grup olarak 4,4 milyar dolarla kapattıklarını anımsatan Uğur, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“3 yıldır dolar bazında büyüyemiyoruz. TL bazında yüzde 21 büyüdük ama işlerimiz dolar ve avro olunca TL’yi kullanmak bana uygun gelmiyor. Bu sene onu yüzde 7-8 büyütmek istiyoruz, ana hedefimiz o. Yatırımlarımızın çoğunu son 3 yılda yaptık. Tam kapasite çalıştığımız yassı çelik işimiz var, onun yatırımına başlamak lazım. Türkiye’deki otomotiv ve beyaz eşyanın çeliğinin yüzde 50’sini biz veriyoruz ve bu pazarı kaybedemeyiz. Onun için müşteri kapasite artırım hedefimiz var. Yüksek vasıflı bir yatırım olacak. Enerjide 350 megavat yatırım yapılabilir aşamada projemiz var, onlara devam edeceğiz. 2019’a kadar mevcut işler dışında yeni bir alana girme niyetimiz yok.”

İlginizi Çekebilir

Swiss Days’in Gündemi Yapay Zeka Oldu

Swiss Business Hub Turkey (İstanbul’daki İsviçre’nin İhracat ve Yatırım Ofisi) ve Swiss Ch…