Anasayfa Hürmüz Boğazı’nın Önemi Nereden Geliyor?
11 Temmuz 2019

Hürmüz Boğazı’nın Önemi Nereden Geliyor?

ABD-İran arasındaki gerilim nedeniyle son günlerde dünyanın ilgi odağı olan Hürmüz Boğazı dünya petrol endüstrisi için kritik bir geçiş yolu; zira dünyadaki petrol arzının beşte birinden çoğu İran, Suudi Arabistan ve BAE gibi Körfez ülkelerinin kullandığı bu dar deniz kanalından geçiyor.

Stratejik açından önemli bu su yolu Ortadoğu’daki ham petrol üreticilerini tüm dünyadaki pazarlarla bir araya getiriyor.

ABD Enerji Enformasyon İdaresi’nin (EIA) raporuna göre, Boğaz’dan günlük petrol akışı 2018 yılında 21 milyon varildi. Bu da dünyada sıvılaştırılmış petrol tüketiminin yaklaşık yüzde 21’ine eşdeğer.

EIA,  enerji güvenliği açısından kritik önemdeki küresel deniz yollarında sıkça kullanılan kanalı dar geçit olarak tanımlıyor.

Bundan dolayı da, petrolün dar geçitten transit geçişinin sağlanamaması geçici olarak bile, tedarikte önemli gecikmelere ve ulaştırma maliyetinde ciddi artışlara neden olabiliyor. Bu da küresel piyasalarda enerji fiyat artışlarına yol açıyor.

Pek çok dar geçit başka geçiş yolları kullanılarak baypas edilebilir anca Hürmüz Boğazı gibi bazı kanalların pratikte alternatifleri yok.

Bu kanaldan 2018 yılında dünyada deniz yoluyla taşınan petrolün üçte biri geçti. Ayrıca dünyada sıvılaştırılmış doğalgaz ticaretinin dörtte birinden fazlası bu Boğaz yoluyla gerçekleşiyor. (KAYNAK: cnbc.com)

İlginizi Çekebilir

Ramazan Bayramı Kutlu Olsun

Fortune Türkiye ailesi olarak ülkemizin Ramazan Bayramı’nı kutluyoruz. …