Anasayfa Huawei’ye yönelik savaş hangi telefon markalarına yarayacak?
21 Mayıs 2019

Huawei’ye yönelik savaş hangi telefon markalarına yarayacak?

ABD yönetiminin Çinli telefon markası Huawei’ye yönelik uygulamaya koyduğu bir dizi engelin ardından Güney Koreli Samsung Electronics’in hisselerinin bugün itibariyle yüzde 4 değerlendiği gözleniyor. Dünyanın bir numaralı akıllı telefon üreticisi olan Samsung Electronics son iki yıldır Çinli markanın yaptığı hamleler sonucu gerileme sürecine girmişti. Ancak Washington yönetiminin son hamleleri Güney Koreli telefon markasının yüzünü güldürdü. Counterpoint Research’ün verilerine göre, Samsung Electronics grubu 2018 yılının son çeyreğinde dünyada akıllı telefon talebinden yüzde 18‘lik bir pay aldı. Oysa yılın başında bu satışların yüzde 22’sini kontrol ediyordu. Ancak Huawei, Oppo, Vivo ve Xiaomi gibi Çinli markaların ilerlemesi karşısında irtifa kaybetti. Huawei böylece bir yıl içinde yüzde 4 oranında sıçrama gerçekleştirerek, 2018 yılı sonunda dünya pazarının yüzde 15’ini ele geçirdi.

Ancak analistlere göre Amerikan yaptırımları en azından geçici olarak bu çarpıcı ilerlemeye sekte vurabilir. Zira Çinli tüketiciler her ne kadar ülkelerinde yıllardır yasak olan Google eko sistemi dışında yaşasalar da, Avrupa, Güneydoğu Asya veya Afrika ülkeleri çok uzun zamandır alışık oldukları uygulamalardan birdenbire vazgeçmeye henüz hazır değiller. Huawei müşterileri Android ortamını korumak için Samsung Electronics’e geçebilir. Çin markasına yönelik bu kısıtlamalar ve tehditler endüstrinin bütünüyle 5G’ye yöneldiği ve aşamalı olarak katlanabilir ekranların devreye girdiği bir süreçte ortaya çıkıyor. Bu devrim sürecinin rantabl olabilmesi için önemli miktarda yatırımlar gerekirken, bu noktada Samsung Electronics’e rakip olabilecek tek üreticinin Huawei olduğu görülüyordu. Yeni süreçte ise bir başka önemli marka olan LG Electronics’in Huawei’ye seçenek oluşturabileceği öngörülebilir. Nitekim grup 5G V50 ThinQ akıllı telefonunu yakında İsviçre’de lanse edecek.

Çinli markalar Çinliye karşı

Öte yandan, 5G’ye geçişten daha az etkilenen gelişmekte olan ülkelerde ise Huawei’nin sorunlarının diğer Çinli akıllı telefon markaları için fırsat yaratabileceği görülüyor. Nitekim Huawei’den daha sonra pazara çıkan Xiaomi, Oppo ve Vivo gibi Çinli akıllı telefon markaları ucuz akıllı telefon pazarının önemli oranda tüketiciyi cezbettiği Asya’da ivme kazanıyorlar. Özellikle Tayland, Endonezya ya da Vietnam’da Huawei satan dükkanlar artık Oppo ve Vivo satıcılarıyla rekabet ediyorlar.

Xiaomi ise güçlü olduğu Hint pazarında Samsung ve Huawei’nin önünde. (LES ECHOS/çev: Anahid Hazaryan)

İlginizi Çekebilir

Altının Kilogram Fiyatı Yükseldi

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası’nda (KMKTP) standart al…