Anasayfa TEKNOLOJİ Huawei Watch GT 2, Kişisel Sağlık Merkezi Olacak
TEKNOLOJİ - 26 Eylül 2019

Huawei Watch GT 2, Kişisel Sağlık Merkezi Olacak

Pil verimliliğini artıran Kirin işlemcili yeni saat, günlük sağlık takibi ve 500 MP3 saklama kapasitesi ile sağlık ihtiyaçlarını; üç boyutlu 42 ve 46 mm gövde seçenekleri ile modayı yakalayacak. KEREM ÖZDEMİR 

Akıllı saatlerine pazarda yer açmak için sağlık temasına odaklanan Huawei, Watch GT 2’si ile de buraya nişan almayı sürdürürken performans ve şıklık tarafında önemli yenilikleri bunun üzerine ekliyor. GT 2’nin 42 ve 46 mm’lik gövdelerdeki iki farklı modeldeki tasarımları Türkiye’de ve Avrupa’da genel saat pazarında en fazla ilgi gören boyutu hedef alıyor olacak. Bunun üzerine eklenen teknolojik özellikler ürünün artısını oluşturuyor.

Bir önceki modelin kurulumunu yaparken QR kod üzerinden sağlık uygulamasını indirerek kuruluma geçtiğimi hatırlıyorum. Akıllı saat kullanıcılarına sağlık tarafında destek olma konusu yeni modelde de önemli bir odak olmayı sürdürüyor. Gelişmiş akıllı algoritmalardan yararlanan Huawei, nabızı takip ederek bradikardi ve kalp yetmezliğinin izlenmesine yardımcı oluyor. Spor modunda olmadığı sürece, nabız dakikada 100’ün üzerindeyse veya 10 dakikadan fazla bir süre 50’nin altındaysa kullanıcıyı uyarıyor. Kullanıcılar ayrıca gerçek zamanlı olarak sağlık bilgilerine göz atmak için Huawei Spor ve Sağlık uygulamasındaki verileri de görebiliyor.

Bunu spor ile birlikte değerlendirmek gerekiyor. Burada kullanıcıların daha fazlasını talep etmeye başladığını fark eden Huawei, müşteriden aldığı geri beslemeyi “Spor meraklıları, akıllı saatlerinden profesyonel spor veri izleme ve tam kapsamlı deneyim istiyorlar” şeklinde ifade ediyor. Firmanın buna yanıtı ise,

Spor modunda saat, sekiz açık hava sporu (koşu, yürüyüş, patika koşusu, bisiklet, açık deniz, triatlon) ve yedi kapalı salon sporu (Yürüyüş, koşu, bisiklet, yüzme havuzu, serbest çalışma, eliptik alet, kürek aleti) dahil olmak üzere 15 spor modunu destekliyor. Bu 15 spor modu için akıllı saat, yaklaşık 190 veri türünün tam ve kesintisiz izlenmesini sağlıyor. WATCH GT 2, farklı sporlar için hedefli egzersiz öncesi veri analizi, egzersiz sırasındaki veri kayıt ile analizi ve sonrasında profesyonel tavsiyeler sunuyor.

Huawei, saatin sağlıkla ilgili diğer özelliklerini

“Kalp atış hızı izlemeye ek olarak, uyku izlemesi kullanıcıların ilgilendiği başka bir işlev. Düşük kaliteli uyku çoğu kişi için büyük bir sorun haline geldi. HUAWEI TruSleep 2.0 uyku kalitesini, gerçek zamanlı kalp atış hızını, uyku nefes kalitesini izliyor ve uyku kalitesini değerlendirmek için büyük veri analizi kullanıyor. Uyku sorunlarını doğru bir şekilde analiz etmek için Huawei AI teknolojisi sayesinde uyku iyileştirme önerileri ile kişiselleştirilmiş uyku hizmetleri ve kullanıcıların uyku kalitesini iyileştirmelerine yardımcı olmak için raporlar sunuyor.

HUAWEI WATCH GT 2 aynı zamanda kullanıcıların HRV (kalp atış hızı değişkenliği) değerlerini kaydederek ve kullanıcının stres endeksi hakkında geri bildirim sağlayarak stresi azaltmasına yardımcı olan kendi geliştirdiği HUAWEI TruRelax teknolojisi ile birlikte geliyor. Ek olarak, kullanıcıya belirli bir süre sonra ayağa kalkmasını ve hareket etmesini hatırlatan bir hareketsizlik uyarısı da sisteme entegre edildi. Özel durumlarda, bu hareketsizlik uyarısı da kapatılabiliyor. Her gün atılan adım sayısını, yakılan kaloriyi ve ayağa kalkma sayısının da kaydı tutulabiliyor. HUAWEI WATCH GT 2, tüketicilere sağlıklı yaşam alışkanlıkları ve yaşam tarzları geliştirmelerine yardımcı olmak için gün boyu fiziksel durum bilgisi sağlıyor” şeklinde ifade ediyor.

Özellikle yoğun yaşayan C-Level yöneticilerin uyku konusuna dikkat etmemeleri durumunda önemli sağlık sorunları ile karşılaşmaya aday olması, Huawei Watch GT 2’yi firmanın P serisi telefonlarının yanında iyi bir kuplaj haline getirecek.

Bu arada saatin kendisinin sağlığına da büyük özen gösterildiği de gerekiyor. Huawei’nin, Kirin A1 yongasıyla güçlendirdiği yeni nesil akıllı saati, 46 mm serisinde, GPS takipli spor modunda 30 saatlik pil ömrü sağlarken, 42 mm serisinde bu süre 15 saate ulaşıyor. Dikkat çekici olan, genel bir pil ömrü yerine kullanım şekline göre bir pil ömründen bahsedilmesi. Bu da saatin işlevsel kullanılması hedefi ile çok yakından ilgili. Firmanın bu konuda sunduğu ayrıntılı açıklama şu şekilde: “Günlük kullanımda HUAWEI WATCH GT 2 46 mm serisi, Nabız Takip Modu, haftada 30 dakikalık Bluetooth çağrısı, 30 dakikaya kadar müzik çalma; 90 dakikalık egzersiz ve geceleri bilimsel uyku modu açıkken iki hafta boyunca sürekli çalışabilir; Klasik modda, HUAWEI WATCH GT 2 42mm serisi, aynı koşullarda bir haftaya kadar sürekli çalışabilir. Her iki versiyonda da GPS açık halde spor yaparken pil ömrü eski nesle göre daha da arttı.” Burada sadece rakamlara değil, kullanım ayrıntılarına da bakmanız, gelecekteki kullanım alışkanlıkları konusunda da fikir veriyor olacak.

Son olarak modaya kısaca değineyim: Bir önceki modelde de bulunan farklı renklerdeki kayış seçenekleri moda konusunda oldukça geniş esneklik sağlıyor. Dijital ekranın görüntüyü değiştirme ve farklı renkte kadran seçenekleri de zaten alıştığımız özelliklerdi. Klasik tasarımın modasının asla geçmeyeceğinin farkında olan Huawei, klasik görünümü tam ekran ve çerçevesiz bir tasarımla bir adım ileri taşırken kavisli kadran ile sağladığı üç boyut etkisiyle yeni bir şıklık deniyor. Bunu ekim ayında Türkiye’de piyasaya çıkacak ürüne bakarak denemenizi öneririm. Öngösterim içinse, P30’u yan yatırıp tam ekran video seyrederken alt ve üst kenarlara bakabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Borsadaki Yabancı Payı Dipte

Pandemi döneminde yabancı satış yaparak borsadaki payını hızla minimize etti. Peki, tekrar…