Anasayfa PİYASALAR Hong Kong Borsası CEO’su ‘Bay Çin’ İstifa Etti
PİYASALAR - 11 Mayıs 2020

Hong Kong Borsası CEO’su ‘Bay Çin’ İstifa Etti

Hong Kong Exchanges & Clearing Ltd. Genel Müdürü Charles Li, 10 yıl sonra istifa ettiğini ve finans merkezi için çalkantılı bir zamanda borsa için artan zorluklar nedeniyle ayrıldığını söyledi.

59 yaşındaki Li, sözleşmesinin önümüzdeki yıl Ekim ayında sona ermesine kadar borsaya liderlik etmeye devam edecek. Eski bir bankacı olan Li, satın almaların yanı sıra çeşitli kilit piyasa reformlarını da savundu. 2019’da LSE’yi satın alma girişiminde yetersiz kalmadan önce, 2012’de İngiltere başkentinin metal borsası için bir anlaşma tasarladı. Gelirin yaklaşık yüzde % 10’una katkıda bulundu. Pekin’de doğan Li, Kültür Devrimi sırasında kuzeybatı Gansu eyaletinde büyüdü. Bir petrol teçhizatı üzerinde çalıştı ve daha sonra Çin’de İngiliz Edebiyatı okudu ve daha sonra Columbia Üniversitesi’nde hukuk diploması aldı. Birkaç yıl hukuk bürolarında çalıştıktan sonra 16 yıl bankacılıkta: önce Merrill Lynch & Co.’da, ardından JPMorgan Chase & Co.’da, 2009 yılında HKEX’e katıldığında Çin başkanlığı yaptı.
Hem Çin vatandaşı hem de borsaya önderlik eden ilk yatırım bankacısı oldu. Çin’e olan bağlantıların yanı sıra Li, ağırlıklı oylama haklarına sahip şirketlerin ve halen araştırma aşamasında olan biyoteknoloji şirketlerinin listelemesine izin vermek için büyük listeleme reformlarını da başlattı.
HKEX şu anda biyoteknoloji firmaları için ikinci büyük listeleme merkezi. Reformlar ile şehre Xiaomi Corp., Meituan Dianping ve Alibaba gibi Çinli teknoloji devlerini getirdi.

Li, görevinde geliri ikiye katladı ve lakabı; “Bay Çin ”oldu. Asya borsası şimdi ana huzursuzluklarla baş döndürücü bir politik çöküş ve derin bir ekonomik çöküşle karşı karşıya. Çin’in kendi borsalarını kurmaya çalışması, Hong Kong’un Çinli şirketler için ana finansman merkezi rolünde bir zorluk oluşturuyor.
HKEX Başkanı Laura Cha, Li’nin liderliğine övgüde bulunuyor ve “bize yumuşak bir geçiş sağlamak için mümkün olduğunca fazla zaman ayırdığı için teşekkür ediyoruz” diyor.

İlginizi Çekebilir

Türk Oyun Şirketi Rollic Satıldı

Dünyaca ünlü oyun geliştiricisi Zynga Türk oyun firması olan Rollic’i 168 milyon dol…