Anasayfa Anahid Hazaryan Yazıları Home Office Çalışırken Nasıl Giyinmeli?

Home Office Çalışırken Nasıl Giyinmeli?

Evden çalışırken belli bir kıyafet zorunluluğu yok.

Home office’ken nasıl görünüyorsunuz? Bütün gün pijamayla mı dolaşıyorsunuz? Duş almaya bile üşeniyor musunuz? Yoksa evde klavyenizin başındayken bile ofisteymiş gibi giyiminize önem veriyor musunuz?

Yetkililer Covid-19 salgınını kontrol altına almak için uğraşırken, milyonlarca beyaz yakalı da evden çalışıyor.

Aslında moda uzun zamandan beri gittikçe daha rahat bir giyim tarzına yöneliyor. Özellikle milenyum kuşağının çalıştığı teknoloji şirketlerinde bu trendi gözlemlemek mümkün. Hatta iliklenmiş ceket, kravat giyiminde aşırı titiz Goldman Sachs bile daha ‘esnek’ biri giyim tarzını benimsiyor.

Ancak rahat giyim ortamında bile tabii ki bir sınır var. 2019 yılında yapılan bir araştırmaya göre, bir iş görüşmesine giderken Amerikalıların yüzde 65’i, şirketin giyim tercihi ne olursa olsun, takım elbise giymeyi tercih ediyor.

Peki koronavirüs salgınının yarattığı belirsizlik ortamında evden çalışanların uyandıktan sonra bütün gün pijamayla bilgisayarın başına oturmaları doğru mu?

Psikolog Erik Fisher” eğer bu bize iyi geliyorsa ve enerjimizi işimize vermemizi sağlıyorsa, sorun yok” diyor. Bununla birlikte genel olarak insanlara salgın sırasında kaygılarını yatıştırabilmeleri için normal hayattaki giyim tarzından ödün vermemelerinin daha uygun olabileceği tavsiye ediliyor.

Fisher’e göre ise, her şey tamamen zihinsel hazırlıkla ilgili. “Eğer kişi ofise gidiyormuş gibi giyindiğinde kendini daha iyi hissediyorsa, rutinini bozmasına gerek yok.”

Araştırmacılar uzun süre giyim tarzının verdiği mesajla ilgililer; bu yalnızca insanların giyim aracılığıyla birbirleriyle nasıl iletişim kurduklarını değil kendilerini nasıl algıladıklarını da açıklayan bir faktör. 2015 yılında yapılan bir araştırma, giyimlerine özen gösteren insanların daha yaratıcı olduklarına işaret ediyor.

Ancak bu da kesin bir çıkarsama değil. Kişiden kişiye değişiyor.

Youtube kanalında Better Ideas diye bir program yapan ve evinden çalışan Kanadalı Joey Schweitzer, “Eğer disiplinli olur, yataktan kalkar kalkmaz duş alır, kendinizi iyi hissedeceğiniz kıyafetler giyerseniz, gününüz güzel geçer” diyor. “Bu durumda işinize daha çok dikkat edecek ve kendinizi toplumun yararlı bir üyesi gibi hissedeceksiniz.” (Kaynak: cnnmoney.com)

İlginizi Çekebilir

Türk Oyun Şirketi Rollic Satıldı

Dünyaca ünlü oyun geliştiricisi Zynga Türk oyun firması olan Rollic’i 168 milyon dol…