Anasayfa TÜRKİYE ‘Hollanda, bunun bedelini ödeyeceksin’
TÜRKİYE - 12 Mart 2017

‘Hollanda, bunun bedelini ödeyeceksin’

Erdoğan, "Hollanda, çarşamba günü yapılacak bir seçime sen Türkiye-Hollanda ilişkilerini feda ediyorsan, bunun bedelini ödeyeceksin." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,  “Şu an birkaç gündür yaşanan olaylar, gördüklerimiz, dikkat edin tamamen İslamofobik bir gelişmenin tezahürleridir. Batı gerçek yüzünü şu son birkaç gündür çok açık ve net ortaya koymuştur.” dedi.

“Bunun bedelini ödeyeceksin”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hollanda’nın çarşamba günü seçime gideceğini anımsatarak, şunları kaydetti:
“Hollanda, çarşamba günü yapılacak bir seçime sen Türkiye-Hollanda ilişkilerini feda ediyorsan, bunun bedelini ödeyeceksin. Çarşamba günü Hollanda’da yapılacak seçimden sonra, öncesinde, sonrasında, gerekli değerlendirmeleri yapacağız ve nasıl bir tavır takınacağımızı ortaya koyacağız. Çünkü bu cevapsız bırakılamaz.”

“Neredesin Avrupa Birliği?”
Erdoğan, Avrupa Birliğine seslenerek, “Şuraya bak ya, Avrupa ırkçılığa gidiyor. Ne demek ırkçılık? Bu bölücülük nedir, bu ayrımcılık nedir? Neredesin Avrupa Birliği? Ondan sonra Tayyip Erdoğan Avrupa Birliğine çattığı zaman rahatsız oluyorlar. Rahatsız olacaksınız.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Ben Nazizmin bittiğini zannediyordum ama aldanmışım.’ sözlerini hatırlatarak, şöyle konuştu:

 “Olaylar başladığında bunların faşizan birer baskı olduğunu söyledim. ‘Nazizim yeniden hortladı’ dedim. Arkasına da şunu ilave ettim. Meğerse Nazizim Batı’da ayakta. Rahatsız oldu beyefendiler. Şimdi soruyorum, dün gece bizim Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımız Fatma Sayan kardeşime, bir bayan, kalkıp da kendi başkonsolosluk binasına, maslahatgüzarı ile ve diplomatik bir araçla gitmesini engelleyen zihniyet bunu uluslararası diplomaside ve dünyaya acaba nasıl anlatacak? Şöyle mi anlatacak? ‘Biz davet etmedik ki?’ Nereden çıktı bu ya? Ben istediğim ülkeye elimde pasaportum her şeyim varsa, istediğim gibi giderim. Uluslararası seyahat özgürlüğü çerçevesinde de giderim, bir diplomat olarak da giderim, nereden çıktı bu adet? Ama Nazizim olduğu zaman, faşizm olduğu zaman ‘Benim dediğim doğrudur, benim yaptığım doğrudur, istediğime müsaade ederim, istediğime etmem’ anlayışıyla bunlar orada konsolosluk kapısını  kilitleyecek kadar ileri gitmişlerdir, konsolosumuzu dışarı çıkarmayacak kadar ileri gitmişlerdir.”  

“Fransa’ya teşekkür ediyorum”
Fransa’ya teşekkür eden Erdoğan, “Fransa bu oyunların içine hiç girmedi, bu sıkıntılı bölgelerde bu tavırları, çirkef tavırları takınan ülkelerde yaşayan kardeşlerime diyorum ki, ‘Komşularınızı alın, gelin Türkiye’ye ve misafirperverlik nedir görsünler, ev sahipliği nedir görsünler. İnanıyorum ki bunu da göreceğiz ve gelen misafirlerimiz de burada misafirperverliği görecekler, bu ülkenin yaklaşım tarzını görecekler.” ifadelerini kullandı. 

“Bunun bedelini her türlü ödeyecekler”
“Uluslararası diplomasi nedir onu öğrenecekler” diyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Çıkmış bir tanesi ne diyor? ‘Türkler burayı terk edecek…’ Terk etmeyecekler. Bunlar oranın vatandaşı artık, terk etmeyecekler. Bu, daha da gelişecek ve genişleyecek. Bunun bedelini her türlü ödeyecekler, kusura bakmasınlar, ödeyecekler ve diplomasi nedir onu da öğrenecekler.”

“Halepli çocukların acıları Avrupa’nın nasırlaşmış kalbine dokunmadı”
Erdoğan, kimi ülkelerde birilerinin ellerinde silahlarla mülteci avına çıktığına şahit olunduğunu söyleyerek, “Tüm bu yıkım, 6 yıldır devam eden katliam, maalesef milyarlarca dolar bütçesi olan uluslararası kuruluşlar tarafından sadece seyrediliyor. Halepli çocukların, kadınların, doktor aranırken tekerlekli sandalyede son nefesini veren anaların acıları Avrupa’nın nasırlaşmış kalbine dokunmadı. Canlarını tehlikeye atıp azgın dalgalarla boğuşarak vardıkları sınır kapılarında Suriyeli kardeşlerimizi, dikenli tel örgüler ve yüksek duvarlar karşıladı.” dedi.

İlginizi Çekebilir

Havada Türk Alman Ortaklığı

Alman turizm şirketi Aerticket, Türk uçak bileti satış şirketi BiletBank ile ortak oldu. 3…