Anasayfa PİYASALAR Hisseler dolar kuru etkisiyle baskı altında kalacak
PİYASALAR - 12 Eylül 2014

Hisseler dolar kuru etkisiyle baskı altında kalacak

Hisselerin dolar/TL'de devam eden zayıflığın etkisiyle gün içinde baskı altında kalması bekleniyor.

Hafta boyunca Fed’in yatırımcıların beklentilerinden önce faiz artıracağı beklentileriyle doların değer kazanması ve gelişen diğer piyasalardaki düşüşlere paralel gerileyen hisse senetlerinin gün içinde TL’de devam eden zayıflık nedeniyle baskı altında kalması bekleniyor.
 
VİOP’da bu sabah BIST-30 endeksinin Ekim sonu vadeli kontratları ilk işlemlerde yüzde 0.57 düşüşle 96.7500 seviyesinde işlem görüyor.
 
Hafta başından bu yana yüzde 3.9 gerileyen BIST-100 endeksi dün yüzde 0.73 düşüşle 78,966.38 puandan kapandı.
 
Finans Yatırım tarafından yayımlanan bültende, “Yeni güne baktığımızda endeksin güne yatay bir başlangıç yapabileceğini düşünüyoruz, ancak günün devamında USD/TL kurundaki yükselişin de etkisiyle zayıf görünümün devam edebileceğini düşünüyoruz” denildi.
 
Fed’in gelecek hafta Salı ve Çarşamba günü yapılacak Açık Piyasa Kurulu toplantısında para politikasının sıkılaştırması yanlısı olanların sesinin yükseleceği ve faizlerin düşük seviyelerde tutulacağına yönelik taahhütün kaldırılacağına dair spekülasyon ABD Hazine tahvil faizlerini yükseltirken, doların da gücünü artırıyor.
 
Doların geniş bantta değer kazanmasına paralel olarak hafta başında 2.17’nin altında olan dolar/TL hafta içinde en yüksek ise 2.2132 seviyesine yükselirken bugüne 2.2085/2.2094 seviyesinden başladı.
 
Bazı uzmanlar Suudi Arabistan’da yapılan ve ABD ile Türkiye ve Arap ülkelerinin katıldığı İslami militanlar karşısında “koordineli askeri harekat planı”na Türkiye’nin imza atmamasının ardından yatırımcıların bu gelişmeye nasıl tepki vereceğinin de izleneceğini belirtiyorlar.
 
Cidde görüşmelerine katılan Türkiye, ortak bildiride yer almazken, üst düzey bir Türk yetkili bu kararı İslam Devleti savaşçılarının elindeki 46 Türk rehineye yönelik hassasiyetlere bağladı.
 
Küresel Piyasalar
ABD borsalarındaki yatay kapanışın ardından Asya borsaları, gelecek haftaki Fed toplantısında verilebilecek ipuçlarına dair endişelerle bugün geriledi.
 
MSCI’nın Japonya hariç Asya Pasifik borsalar endeksi bugün yüzde 0.3 ekside seyrediyor.
 
Avrupa’da ise kıtanın 50 büyük hissesini izleyen Euro STOXX 50 vadeli işlemlerinin ve Almanya’nın DAX endeksi vadeli işlemleri yüzde 0.3 artıda seyrederken, uzmanlar Avrupa borsalarının gelecek haftaki Fed toplantısı öncesinde dar aralıkta seyretmesini bekliyorlar.

İlginizi Çekebilir

“Tüm İş Süreçlerimizi Yenilikçi Bir Bakış Açısıyla Değerlendiriyoruz”

Fortune Agile Dönüşüm Hikayeleri yuvarlak masa toplantısına katılan Tüpraş İnsan Kaynaklar…