Fortune Terimler Sözlüğü - 17 Eylül 2019

Hazine Bonosu Nedir ?

Hazine bonosu bir kısa vadeli ve risksiz bir yatırım aracıdır. Hazine bonosu hazine müsteşarlığı tarafından çıkarılan bir yatırım enstrümanıdır. Vadesi bir yıldan kısa borçlanma aracı olduğundan diğer devlet tahvillerine nazaran getirisi daha az olarak gözükür. Yatırımcı vade sonunda ana parasını faiz getirisiyle birlikte elde eder. Piyasalarda bir yıldan kısa vadeli işlem yapmak isteyen yatırımcılar için en risksiz getiri sağlayan en popüler yatırım araçlarından bir tanesidir.

Hazine Bonosu Türkiye Cumhuriyeti Hazinesi tarafından çıkarılan ve vadesi 1 seneden az olan, Türk lirası veya döviz cinsinden devlet iç borçlanma senetleridir. Devlet kısa sürede, fon elde etmek amacıyla hazine bonosu satışa koyar ve bu bonoları alan yatırımcılar faiz getirisi elde ederler.

Hazine bonoları devlet garantisi altındadır ve bu nedenle de risksiz ve en popüler alternatif yatırım araçlarındandır.

Hazine bonosu şu şekilde anlatılabilir; devletin fon ihtiyacı vardır ve bu amaçla yatırımcılardan borç alır. Bonolar ise bu borcun teminatıdır.

Vade geldiğinde ise devlet aldığı borcu faiziyle geri ödemektedir. Devletler hazine bonoları ile borçlanarak vade bitiminde ödemelerini yapmış olurlar.

Ama geçmişte Arjantin’de olduğu gibi bu borcu ödeyemeyen devletler de vardır. Bu devletlere ait hazine bonoları, elbette risklidir ve bir gelir elde edilemeye bilinir. Türkiye tarihine bakıldığında ise ülkemizin hazine bonolarının son derece güvenli olduğunu görülür.

Hazine bonoları istenilen her tarihte alınabilen yatırım araçlarıdır. Bir bonoyu vade tarihi bitmeden önce satın alırsanız aldığınız günden itibaren faiz hesaplaması yapılır.

İlginizi Çekebilir

Planet, 3C Payment’i Satın Aldı

Dijital Tax Free, Ödeme Sistemleri, İstihbarat ve Danışmanlık hizmetlerini tek çatı altınd…