Anasayfa İŞ DÜNYASI “Hayata çok sade bakmak gerek”
İŞ DÜNYASI - TÜRKİYE - 18 Şubat 2019

“Hayata çok sade bakmak gerek”

“Benim için İstanbul sadece Türkiye’nin değil, dünyanın en güzel şehri. Dünyanın kalbi olduğunu söyleyebilirim. Bu şehrin tutkusu, heyecanı, enerjisi, renkliliği, kültürü, insanları gerçekten olağanüstü” diyen Four Seasons Hotels İstanbul Genel Müdürü Tarek Mourad Fortune’a turizm ve otelcilikte Türkiye’nin ve İstanbul’un hangi açılardan şanslı olduğunu anlattı.

Türkiye lokasyon olarak her anlamda önemli bir noktada. Ekonomik ve siyasi olaylar nedeniyle.. Uluslararası lüks otel segmentinde olduğu için her zamankinden daha farklı stratejilerle ilerlemesi gerekiyor. Bu noktada sürdürülebilir stratejilerinizi hangi noktalara dayandırıyorsunuz?

İşimiz baktığınızda insanlarla ilgili ve karışık değil. Olabildiği kadar her şeyi sade tutmakta fayda var. Kendimi çoğu zaman sorgularım. Beşinci kez genel müdürlük görevim olmasına rağmen Asla konuları karmaşıklaştırmam. Birçok kişiyi dinlediğimde kulağa çok sofistik stratejilerden bahsettiklerini görürüm. Oysa ben çok sade bakarım her şeye. Hayatın, öz ilkelerine bakarım. Bütün yumurtaları aynı sepete koymam ve bunu takip ederim. Benim stratejim bu.

Turist sayısı ve turizmdeki genel gelişmelere baktığınızda otelcilik sektörü Türkiye’de sizce nasıl bir ivmede?

Türkiye’nin genel kültürel değerleri sürdürülebilir stratejiler açısından çok önemli. Eğer ülke olarak tarihinizi, kültürünüzü farklılığınızı en iyi şekilde yansıtabilirseniz iyi şeyler yaparsınız. Tutkulu kişilerle çalışmanız gerek. Sunduğunuz ürün de misafir beklentisiyle en iyi şekilde olmalı. Tüm dünyaya bu servisi anlatıyor olmalısınız. Kanada, Arjantin, Almanya; İngiltere gibi pek çok farklı ülkede aynı etkiyi bırakmalısınız.  Mesela bir gün ziyafet satış ofisinde 2004 yılında yayınlanmış restoranlar kitabına bakıyordum. İstanbul’un nereden nereye geldiğini gösterir bir kitaptı. Aradan geçen sürede İstanbul epey yol almış. Biz de kendi payımıza Four Seasons Oteller olarak konumumuzun yanı sıra ekibimizin kesintisiz sunduğu mükemmel hizmet, leziz yiyecek, içecekler, ikramlarla konukların her dakikasını keyifle geçirdikleri bir deneyim sunuyoruz. Bana göre, Four Seasons Hotel Bosphorus, yalnızca harika bir şehirde benzersiz Boğaz’da yer alan bir otel değil, aynı zamanda dünya standartlarında eşsiz bir deneyim demek.

Otel sektöründeki ana hedefleriniz neler?

Bir otelci olarak nihai hedefiniz konuklarınızı  memnun etmek, ‘keşke biraz daha kalabilseydim’ demelerini sağlamaktır çünkü bu sayede onları yeniden gelmeye teşvik edersiniz. Biz bunu İstanbul’da görüyoruz. Bana göre, İstanbul’un bir destinasyon olarak başarısının anahtarı, çok sayıda misafirin tekrar tekrar bu muhteşem şehre gelmek istemesi. Bu nedenle müşterilerin yeniden sizi tercih etmesi, şehrin ve dolayısıyla Four Seasons’ın başarısının kanıtıdır. Lüks dünyasının açık ara en iyi deneyimlerinden biriyiz. Aynı zamanda şehrin kalbinin attığı yerde olduğumuz için de şanslıyız; konuklarımız yakındaki birçok cazibe merkezinde aynı derecede özel deneyimler yaşayabiliyorlar. Four Seasons’ı tercih etmelerinin nedenleri arasında marka vaadini, benzersiz konuk deneyimi yaşatma vaadinin garanti edilmesini, muhteşem konumumuzu, sunduğumuz manzara ve ortamı, her dakika eklemeye çalıştığımız yeni deneyimleri ve otelin ürünlerini sürekli geliştirmemizi sayabilirim.

Four Seasons Otelleri’nin 2019 yılı ağırlama ve hizmet stratejileri nelere odaklı olacak? Yenilikler ve özel temalı günlerle ilgili bilgi verir misiniz? 

Her yaş grubundan misafirlerimizin şehirdeki Resort deneyimlerini mümkün olan en keyifli şekilde çoğaltarak, geliştirerek ve ince eleyip sık dokuyarak sunuyoruz. Örneğin yeni jenerasyon misafirlerimizin özellikle yeni deneyimler, eğlenceli aktiviteler ve dinamik içeriklerle ilgilendiğinin farkındayız. Misafirlerimizin Four Seasons’dan bütünsel bir bakış açısıyla rafine deneyimler beklediklerini biliyoruz ve bu yönde çalışmalar yapıyoruz.

Özel lüks segmentteki otel grubu olarak Türkiye Four Seasons otellerinin en büyük farkı ne? Hangi farklılıklar diğer operasyonlardan sizi özel kılıyor? 

Her zamanki tutkumuz ve adanmışlığımızla Four Seasons ekibi olarak, misafirlerimizin kalite ve nicelik isteklerini öngörüp kişiye özel, sürprizlerle dolu ve cömert teklifler sunmayı seviyoruz. Four Seasons’ı tercih etmelerinin nedenleri arasında marka vaadini, benzersiz bir deneyim yaşatma vaadinin garanti edilmesini, muhteşem lokasyonlarımızı, sunduğumuz manzara ve ortamı, her dakika eklemeye çalıştığımız yeni deneyimleri ve otelin ürünlerini sürekli geliştirmemizi sayabilirim. Dolayısıyla misafirlerimiz, bildikleri ve rahat hissettikleri, keyif aldıkları evlerine tekrar geliyorlar. Burası aynı zamanda özel bir ev çünkü her gelişte keyif alacakları bir yenilik, onları tekrar gelmeye teşvik edecek sıra dışı bir şey buluyorlar.

İlginizi Çekebilir

Borsadaki Yabancı Payı Dipte

Pandemi döneminde yabancı satış yaparak borsadaki payını hızla minimize etti. Peki, tekrar…