Anasayfa Güncel Haberler Hapimag’tan hisseli tatil konsepti
Güncel Haberler - TÜRKİYE - 14 Mayıs 2019

Hapimag’tan hisseli tatil konsepti

İsviçreli tatil resort işletmecisi Hapimag 18 ülkede 60 tesisle faaliyet gösteren bir turizm devi. 25 yıl önce Bodrum, Yalıçiftlik’te Hapimag Sea Garden Oteli’ni açarak Türkiye pazarına giren turizm devinin CEO’su Hassan Kadbi ve Hapimag Resort Sea Garden Bodrum Genel Müdürü Kerem Demirkol İstanbul’da bir grup gazeteciyle bir araya geldi.

Hapimag’ın diğer tesislerinden farklı bir tatil hizmeti var. Bir tür devre mülk konseptini andırıyor ancak klasik anlamda bir devre mülk de söz konusu değil. Hapimag’ta üyelik sistemiyle tatil yapılabiliyor ve asıl ilginci, bu üyelikle hissedar olunuyor ve hisse de miras yoluyla başkasına devredilebiliyor.

CEO Hassan Kadbi Hapimag’ın halen dünyada 120 bin kadar üyeye sahip ve bunun 1800 kadarının da Türk olduğunu söylüyor. Üye olmak için ilk aşamada yaklaşık 8.000 euro’luk bir giriş ücreti ödeniyor ve bu yolla hissedar olunuyor. Bu hisseler miras yoluyla da devredilebildiğinden, bir tür sahiplik söz konusu. Ayrıca hissedarlar isterlerse paylarını dört yıl sonra mevcut değerinin yüzde 82’si karşılığında Hapimag’a geri satabiliyorlar. Hapimag’ın her bir hissesi her yıl 12 puan değerinde. Bir tatilde ne kadar puan harcanacağı tatil yapılacak lokasyona ve resort’un konumuna göre farklılık gösteriyor. Ayrıca Hapimag hissedarları hisse başına yıllık 300 euro civarı bir aidat da ödüyor.

Hapimag ağırlıklı olarak şehir tatili hizmeti sunuyor. Avrupa’nın bütün belli başlı ülkelerinde mevcut ve evleri de şehir merkezlerinde yer alıyor. Sezonluk tatil konsepti halen yalnızca Bodrum’da var.  Hapimag CEO’su Hassan Kadbi tesisin özellikle Avrupalılar tarafından tercih edildiğini belirtiyor; Bodrum tesisinin Genel Müdürü Kerem Demirkol yakın zamanda Rus turistlerin de gelmeye başladığını söylüyor. İtalya’dan doğrudan uçuşların başlamasıyla İtalyan müşterilerin de ilgi alanına girdiklerini kaydediyor. İtalya bir deniz ülkesi olsa da İtalyanların Bodrum’a özel bir sevgisi olduğuna dikkat çekiyor. Demirkol, Bodrum’a direkt dış hat uçuşlarının artmasının turizmi daha da canlandıracağı görüşünde. Bodrum’daki resort’un diğer lokasyonlardan farklı olarak, üyelik kapsamı dışında hizmet verem oteli de var.

Bodrum’daki Hapimag Sea Garden Resort halen bin 700 yatak kapasitesiyle yıllık 40 bin kişiyi ağırlıyor. Doluluk oranı sezonda yüzde 90 küsur civarı.

İlginizi Çekebilir

‘Dijital Alışveriş Kanalları Anneler İçin Önemli Bir Platform Oldu’

Hero Baby Türkiye, yeni çıkardığı ürünler ve giriş yaptığı kategorilerle, 2020 senesini so…