Anasayfa İŞ DÜNYASI Güçlü ve popüler olmak için emojinin sihrine katılın!
İŞ DÜNYASI - 13 Temmuz 2014

Güçlü ve popüler olmak için emojinin sihrine katılın!

Cambridge Üniversitesi'nin yaptığı araştırmaya göre iş yazışmalarında emoji kullananlar, kullanmayanlara göre daha popüler ve güçlüler.

Etkili blogger’lara göre “yazı sonrası çağ”ı yaşıyoruz. Bloggerların bana yapmamı söylediği herşeyi yapmaya çalışmaya başladığımdan beri, yazışmalarımı drone’larla çekilmiş olanlar dahil olmak üzere selfie’lerle, daha da önemlisi emoji’lerle dolduruyorum.

Emoji salgını Japonya’da başladı. Amerikan gençliği ise bu akımı kültürel bir fenomen haline getirdi. Dünyada halen emoji sanat sergileri, emoji şiir kitapları, emoji sosyal ağları ve Katy Perry sağolsun emoji müzik videoları var. Hatta designer imzası taşıyan emojili bir çift terliği 340 dolara alma imkanınız dahi bulunuyor.

Bana inanın, bu akımın iş hayatında da yeri var. Bu ay içinde gizli bir grup tarafından yayınlanan bir grup emojide, iş yazışmaları için kullanılabilecek karakterler de bulunuyor. Bunların içinde, kalemler, telefonlar, zarflar, diskler, hatta nedense havada asılı duran bir işadamı karakteri bile var.
Son açıklanan istihdam raporunu hatırlayın:


Yukarıdaki bir dizi karakter şu anlama geliyor:
Mayıs ayında, tarım dışı istihdam 36 eyalet ve District of Columbia’da yükseldi, 14 eyalette ise geriledi.
BNP Paribas 9 milyar cezada anlaştığını duyurunca karşımıza şu çıkabilir:

Ya da General Motors, tam 28’inci oto geri çağırmasını açıkladığında şu:

Peki bu karakterlere neden ihtiyacımız var: Belki de iş hayatı yazışmaları mayınlı bir tarla haline geldiği için. Hadi, birine dümdüz yazdığınız bir mail gönderin bakalım. Hadi deneyin… “Teşekkürler!” yasarsanız, o sonundaki ünlem “Gerçekten minnettarım” anlamını kazanabiliyor. “Teşekkürler” diye yazın geçerseniz fazla soğuk kaçıyor. Hadi hadi, kalpsiz, soğuk biri olmayın… Gülen bir yüz ekleyin cümlenize… Aksi halde “Özür dilerimmmmmm” veya “Teşekkürlerrrrrrrr” yazmak zorunda kalırsınız. Emoji karakterleri sizi bundan kurtarabilir.

Cambridge Üniversitesi’nin yaptığı son araştırmaya göre iş hayatındaki yazışmalarında emoji kullananlar, kullanmayanlara göre daha popüler ve güçlüler. İş hayatında sıradan ve güçsüz biri mi olmak? Brrrrr…. Benden size tavsiye emoji kullanın…
 

İlginizi Çekebilir

Korona Küresel Finansa Da Bulaştı

Çin’de başlayıp dünyaya yayılan koronavirüs borsaları ve global ekomomiyi de vurmaya başla…