Anasayfa Güncel Haberler Gram Altın Rekor Kırdı
Güncel Haberler - 20 Ağustos 2019

Gram Altın Rekor Kırdı

ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşlarının kızışması ile altın fiyatları son 6 yılın zirvesine çıktı. Ons tarafındaki yükselişe karşın TL varlıkların GOP’lardan pozitif ayrışarak yükseliş yaşaması nedeniyle gram fiyatlarındaki yükseliş yavaş oldu, ancak geçen hafta onsun 1,534$ seviyesine yükselmesi ile gram 277 TL’ye çıkarak rekor kırdı.

2018 Ağustos’taki kur şokunda 273 TL ile tarihi rekor kıran Gram Altın fiyatları geçen hafta 277 TL ile rekor tazeledi.

Bugün ise ons fiyatındaki yükseliş %0,50 ve fiyatlar 1,500$ yakınında işlem görüyor. Ons fiyatının bu hafta gerilemesinde ABD ve Çin arasındaki yaptırımların Aralık ayına ertelenmesi, Huawei’nin ABD’den mal alımına verilen muafiyetin 90 gün uzatılması ve Çin’in şirket borçlanma maliyetlerini düşürmesi etkili oldu. Ancak yurt içinde gram fiyatları bugün rekor tazeledi. Yurt içi altın fiyatlarındaki yükselişte ise USD/TRYkurunun yeniden 5,74’e yükselmesi etkili oldu.

Haftaya 5,56 yakınında başlayan kur dün 5,67’ye yükselmesinin ardından bugün de %1,5 yükselişle 5,7478’e çıktı. Kurdaki atakla gram fiyatları da bugün 277,850 ile rekor tazeledi.

TL varlıkların dün itibariyle düşüş yaşamasında hem yurt içindeki yüksek siyasi tansiyon hem de TCMB’nin zorunlu karşılık oranı ve zorunlu karşılıklara ödenen faiz/nema uygulamalarında değişikliğe gitmesi etkili oldu. Küresel piyasalarda ABD Dolar Endeksi’nin yükseliş yaşamasına karşın gelişen ülke paralarındaki kayıp sınırlı ve TL ise dün ve bugün en çok düşüş yaşayan gelişen ülke parası oldu.

Ons altın fiyatlarının yeniden 1,520$ üzerine çıkması ve USDTRY kurunun da 5,80’e yaklaşması durumunda gram fiyatlarının 280 TL’yi aşması bekleniyor. En yakın psikolojik direnç olarak izlenen 280 TL seviyesi üzerinde ise şok alımları yaşanabilir. Gramda yaşanacak geri çekilmede bu hafta 268 TL en yakın destek olarak takip ediliyor.

Kaynak: investing

İlginizi Çekebilir

Altının Kilogram Fiyatı Yükseldi

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası’nda (KMKTP) standart al…