Anasayfa TEKNOLOJİ Google ‘kendin pişir, kendin ye’ cep telefonu için gün sayıyor
TEKNOLOJİ - 7 Temmuz 2014

Google ‘kendin pişir, kendin ye’ cep telefonu için gün sayıyor

Mart 2015’te hayata geçirilmesi planlanan “telefon toplama” platformu için yeni adım, 100 talihliye ücretsiz prototip dağıtılması olacak.

Bilgisayar toplama devri kapanmış olabilir ama cep telefonu toplama dönemi kapının eşiğinde. Kullanıcıların pilinden ekranına kadar her özelliğini kendisine özel belirleyebileceği yeni cep telefonları, kullanıcılar için nimet; cep telefonu üreticileri için ise külfet olmasa da geçilmesi gereken bir sınav oluşturacak.

Bir platform üzerine parça yerleştirmeye dayanan modeli ile cep telefonuna farklı bir anlam yükleyecek olan Ara Projesi’nde kullanıcılar, işlemci, ekran, tuş, sensör, kamera ve bataryayı istedikleri gibi belirleyebilecek. Geniş bir aksesuar yelpazesi de kullanıcıların emrinde olacak.

Başlangıçta düşük pil ömrü, işlemci ve ekran ile giriş seviyesi bir telefonla yola çıkan kullanıcılar, daha sonra örneğin videoya ilgi gösterdiklerinde bu üç parçayı değiştirerek daha üst düzey bir telefon oluşturabilecek. Google’ın bu yaklaşımı ve platformu, cep telefonu üreticilerinin yeni modellerini pazarlamak için satın alma önermesi bulmasını güçleştirecek. Ancak hareket özellikle, herhangi bir parçası bozulduğunda telefonun değiştirilmesine dayanan bir modelle çalışan Apple’ı hedef alıyor.

Google’ın yaklaşımı, kullanıcı kitlesi içinde beklentilerin üzerinde bir ilgi uyandırmış durumda. Yeni platformu test edecek 100 talihliyi, nakit ve hediye çeki karşılığında yeni teknoloji geliştirmeye gönüllü bulan Dscout platformu üzerinden belirleyecek olan Google, bu iş için 90 bin başvuru aldı. 

Geçen yıl açıkladığı Ara Projesi’nin gördüğü bu ilgi, Google’ın Ocak 2014’te Motorola Mobility’yi Lenovo’ya satarken İleri Teknoloji ve Projeler (ATAP) grubunu elinde tutmasının doğru bir karar olduğunu ortaya koyuyor. Google, patentleri ile birlikte ATAP’ı elinde tutmuştu. 

İlginizi Çekebilir

Büyük Şirketlerde Seyahat Yasağı

Koronavirüs paniği iş dünyasını da etkilerken, küresel çaptaki şirketler personelinin yaba…