Anasayfa TEKNOLOJİ Google, HTC Pixel’i 1,1 milyar dolara satın aldı
TEKNOLOJİ - 21 Eylül 2017

Google, HTC Pixel’i 1,1 milyar dolara satın aldı

Google, HTC Corp'un kendisi için Pixel cep telefonlarını üreten alt birimini 1.1 milyar dolara satın aldığını açıkladı.

Google Tayvan merkezli cep telefonu üreticisi HTC Corp’un kendisi için Pixel cep telefonlarını üreten alt birimini 1.1 milyar dolara satın aldığını açıkladı. Google, nakit ödeme ile yapacağı satın alma ile HTC’nin işgücünün beşte birini oluşturan 2 bin çalışanı bünyesine katacak.

Google bu anlaşma ile herhangi bir üretim tesisi edinmeyecek, ancak satın alma şirketin kendi adı altında satılacak Android işletim sistemli telefonlar hakkında büyük ölçekli planları olduğunun ipuçlarını veriyor.

Araştırma şirketi TrendForce analisti Mia Huang, “Google, Android iletişim araçlarına yenilik getirmek için kendine ait bir donanım ekibi olmasının gerekli olduğuna, böylece iPhone ile daha iyi rekabet edebileceğine kanaat getirdi” dedi.

Google’ın Pixel adını taşıyan akıllı telefonları bir yıl önce piyasaya çıktı ve IDC tahminlerine göre 2.8 milyon adet satarak dünya pazarında yüzde 1’den daha az pay edindi.

Google bu sefer 2012 yılında Motorola Mobility şirketini 12.5 milyar dolara satın aldığı sırada yaptığı hataları tekrarlamamaya özen gösterecek. Google, Apple’ın iPhone’uyla rekabet edemediği için Motorola’yı aldıktan iki yıl sonra 3 milyar dolardan az bir tutara Çinli Lenovo’ya satmıştı.

Bu sefer ise tutarın düşük olması ve üretim tesisi içermemesi satın almanın Google’a verebileceği zararları azaltıyor.

Pazar payı hızla gerilemişti
Ancak bir zamanlar 10 akıllı telefondan birinde dünya çapında bir tanesini satan Tayvanlı firma, Apple, Samsung ve Çinli rakipleri arasındaki rekabet nedeniyle pazar payının hızla gerilediğini gördü. Bir zamanlar dünya çapında 10 akıllı telefondan birini satan HTC; Apple, Samsung ve Çinli rakiplerinin hızla satışlarını artırması nedeniyle pazar payını önemli ölçüde kaybetti.

İlginizi Çekebilir

Altın İthalatı Ekimde Yüzde 568 Arttı

Altın ithalatı, geçen ay 2018’in aynı dönemine göre yüzde 568 artarak yaklaşık 21 to…