Anasayfa PİYASALAR Goldman Sachs petrol fiyatı tahminini düşürdü
PİYASALAR - 7 Ocak 2019

Goldman Sachs petrol fiyatı tahminini düşürdü

ABD`li yatırım bankacılığı ve finansal hizmetler kuruluşu Goldman Sachs, bu yıla ilişkin Brent türü ham petrol fiyat tahminini varil başına 70 dolardan 62,5 dolara düşürdüğünü duyurdu.

Goldman Sachs’tan yapılan açıklamada, ABD’nin Batı Teksas tipi (WTI)  ham petrolün ortalama varil fiyatı beklentisinin de 64,50 dolardan 55,50 dolara indirildiği bildirildi.

Açıklamada, 2015’ten bu yana dünya genelinde devam eden güçlü makro  ekonomik zorluklara dikkat çekilirken, küresel petrol talebindeki artışın 2019’da  geçen yıla göre daha zayıf olmasının beklendiğine yer verildi.

ABD’nin kaya petrolü üretimindeki artışın geçen yıl güçlü olduğunun  vurgulandığı açıklamada, küresel petrol stoklarının da yüksek seviyede devam  ettiğinin altı çizildi.

Açıklamada, bu yıl Brezilya ve Kanada’dan gelecek ek petrol üretiminin  dünya genelinde arz fazlasındaki artışa katkıda bulunacağına da değinilerek,  Brent petrolün 2019 için ortalama varil fiyatı tahminin 70 dolardan 62,5 dolara  indirildiği ifade edildi.

ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA), geçen ay yaptığı açıklamada,  2019’a ilişkin petrol fiyatı tahminini 11 dolar aşağı çektiğini duyurarak, Brent  tipi ham petrolün ortalama varil fiyatının bu sene 72 dolar yerine 61 dolar  olmasının öngörüldüğünü bildirmişti.

Bir diğer Amerikalı yatırım bankacılığı ve finansal hizmetler kuruluşu  Morgan Stanley ise geçen ay, 2019 için Brent petrolün fiyatını 78,50 dolardan  68,50′ dolara düşürdüğünü açıklamıştı.

İlginizi Çekebilir

Üçüncü Taraf Finansmanı, Türk Şirketleri Arasında Yaygınlaşacak

Hukukun finans ile birleşiminden doğan üçüncü taraf finansmanı, bir inovasyon olarak nitel…