Anasayfa PİYASALAR Goldman Sachs İslami finansa göz dikti
PİYASALAR - 8 Eylül 2014

Goldman Sachs İslami finansa göz dikti

Amerikan yatırım bankası Goldman Sachs, İslami tahvil ihraç edecek. Goldman Sachs’ın izinden diğer oyuncuların da gitmesi bekleniyor.

Goldman Sachs İslami finans alanına giriyor. Amerikan yatırım bankası 500 milyon dolarlık İslami tahvil ihraç kararı aldı. Goldman Sachs’tan önce de, HSBC bu konuda adım atan ilk Batılı banka olmuştu.

Bu girişimin ardından İslam olmayan diğer oyuncuların da Goldman Sachs’ın izinden gitmeleri bekleniyor. Nitekim Société Générale Malezya’da 226 milyon euro tutarında sukuk ihracı için yetkililerin iznini aldı. Bu faaliyetin yazdan önce başlaması bekleniyordu ancak ertelendi. Aynı şekilde Japon Mitsubishi UFJ de bu konuda sırada. Bankalar için sukuk ihracı yerel finansman türlerini çeşitlendirme anlamına geliyor.

Le Figaro’nun haberine göre, bu yılın başından beri toplam sukuk ihracı 86 milyar dolara ulaştı. Bu rakam geçen yıl 75 milyar dolardı. İslam dünyasında “bilinen” finans türü hâlâ yaygınlığını korusa da, İslam kanununa uygun şekilde faizi yasaklayan, zarar ve kârın bölüşümüne dayanan İslami finans 1970’li yıllardan itibaren zemin kazandı ve özellikle de son yıllarda İslamcı hükümetlerin yaygınlaşmasıyla büyümeye başladı.

Avrupa’da da hiçbir hükümet Körfez’in devasa sermayesine ilgisiz değil. Nitekim, İslam dünyası dışında ilk defa İngiltere Hazinesi bu haziran ayında sukuk ihraç etti.

Fransa’da da sukuka olan ilgi eski Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy’nin 2008’de Suudi Arabistan’ı ziyaretiyle gündeme geldi.   

İlginizi Çekebilir

Borsadaki Yabancı Payı Dipte

Pandemi döneminde yabancı satış yaparak borsadaki payını hızla minimize etti. Peki, tekrar…