Anasayfa Goldman Sachs: Dolar İnecek, Altın Çıkacak
4 hafta önce

Goldman Sachs: Dolar İnecek, Altın Çıkacak

Anahid Hazaryan

Goldman Sachs’a göre, pandemi süresince yönünü yukarı çeviren ancak bir süre sonra kararsız bir yön izleyen altın doların zayıflamasıyla ilgili endişeler nedeniyle ralli yapacak.
Altın geçen cuma akşamı Avrupa’da onsu 1736 doların biraz üzerinden işlem görerek, gün içinde yüzde 0,8 değerlenmiş oldu.
Goldman Sach yetkilileri aynı gün yatırımcılara gönderdikleri notta üç, altı ve 12 aylık altın ons fiyatı tahminlerini sırasıyla 1800$/1900$/2000 $’a revize ettiler. Daha önceki tahminleri 1600$/1650$/1800$’dı.
Goldman analistleri altın fiyatlarının kısa süre önceki kararsızlığını, gelişmekte olan ülkelerdeki tüketicilere negatif “servet” şokuyla gelişmiş ülkelerdeki pozitif “korkuya dayalı” yatırım talebi arasındaki çekişmeye atfettiler.
Nisan ve mayıs aylarında Hindistan’ın altın ithalatı yüzde 99 gerilerken, Rusya Merkez Bankası yakın zamanda petrol fiyatlarındaki düşüşün ardından altın satın almayı durdurdu.
Bununla birlikte analistler, yılın başından şimdiye kadar altın paraya olan talebin yüzde 30 arttığına, altın yatırım fonlarındaki altının toplam ağırlığının da yıllık bazda yüzde 20’lik bir büyüme sergilediğine dikkat çekerek, altında hala büyük miktarda bir talep potansiyeli olduğunu belirttiler. Altının yanı sıra gümüş fiyatlarında da grafik yukarı yönde.
HSBC Değerli Madenler Analisti James Steele’e göre de, pandemi sonrası ekonomik toparlanma altın fiyatları üzerinde bir baskı oluştursa da altın fiyatlarında artışa yol açan temel etkenler düşük faiz, mali ve parasal teşvik ve varlık fiyatları üzerindeki enflasyonist baskı. (Kaynak: cnbc.com)

İlginizi Çekebilir

Google’dan, Hintli Jio Platformu’na Dev Yatırım

1.5 milyara doğru giden nüfusuyla çok önemli bir potansiyeli bünyesinde barındıran Hindist…