Anasayfa Güncel Haberler Game of Thrones yönetim kurulu odasında
Güncel Haberler - LIFESTYLE - 3 Nisan 2019

Game of Thrones yönetim kurulu odasında

Kısa süre önce yayımlanan yeni bir kitap iş dünyasındaki yöneticilerin Makyavelist fantezi serilerinden neler öğrenebileceklerini anlatıyor.

Rachel King

George R.R. Martin’in fantezi destanı A Song of Ice and Fire’da Game of Thrones’u oynadığınızda ya kazanacağınız ya da öleceğiniz söylenir; ortası yoktur. Neyse ki gerçek yaşamda her şey bu kadar keskin, siyah ya da beyaz değil.

Yine de Columbia Business School profesörlerinden Bruce Craven Win or Die: Leadership Secrets From Game of Thrones’ta (Thomas Dunne Books) belirttiği gibi, kurgusal Westeros’un (Game of Thrones’taki hayali kıta) siyasi entrikalarından alınması gereken dersler var. Dizinin kitap serisinin ya da HBO’daki uyarlamasının tutkunları Craven’in karakterlerin kişisel gelişimiyle ilgili analizlerine ve strateji motivasyonlarına bayılacaklar. Martin’in yaklaşımına benzer şekilde Craven de kahramanlarını kutsamıyor ve şu tavsiyeyle söze başlıyor: “Ned Stark olmayın”. Ned Stark kendi değerlerine aşırı güvenen, onların tarafsız olduğuna yüzde yüz inanan ve bunun bedelini kafası kesilerek ödeyen birisi. Craven, “liderlerin, değerlerinden kaynaklanan zorlukları ve fırsatları anlamak gibi bir yükümlülüğü var” diyor.

Craven kendi kendini yönetebilme, sosyal farkındalık ve ilişki yönetimine yönelik egzersizlerini adım adım uygularken, iş yaptıkları insanların becerilerini daha da geliştirmek isteyen müstakbel tepe yöneticilerin de bu bilgileri derlemelerinde yarar var. Ve de Cersei Lannister ne derse desin, hâlâ bir orta yol mevcut; en azından, Craven’e göre, uyum sağlayabilme yetisiyle liderlik ettiğinizde ve iş arkadaşlarınıza güvenerek onları desteklediğinizde böyle bir durum söz konusu.

İlginizi Çekebilir

Temassız Teknolojiye İlgi Arttı

Tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 salgını ile birlikte şirketler “temassız teknoloji…