Anasayfa PİYASALAR Galatasaray ve Trabzonspor’a Borsa İstanbul’dan uyarı
PİYASALAR - 5 Eylül 2014

Galatasaray ve Trabzonspor’a Borsa İstanbul’dan uyarı

Borsa İstanbul transfer döneminin en aktif iki büyük kulübü olan Galatasaray ve Trabzonspor'un finansal yapılarını düzeltmeleri için uyardı.

Trabzon ve Galatasaray’a finansal yapılarını düzeltmeleri için Borsa İstanbul’dan uyarı geldi. Borsa İstanbul transfer döneminin en aktif iki büyük kulübü olan Galatasaray ve Trabzonspor’un finansal yapılarını düzeltme amaçlı alacakları önlemleri açıklamaları için 31 Aralık’a kadar süre verdi. İki kulübün 31 Mayıs 2016 tarihli finansal tablolarına düzelmeler yansımadığı takdirde Galatasaray ve Trabzonspor hisseleri borsada gözaltı pazarına girebilir ya da işlemleri durdurulabilir.
 
Borsa İstanbul, Trabzonspor ve Galatasaray’a, finansal yapılarını düzeltmek için alacakları önlemleri Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) açıklamaları için 31 Aralık’a kadar süre verdi.
 
Borsa İstanbul’un KAP’ta yaptığı açıklamada, yıl sonuna kadar açıklanacak tedbirlerle ilgili gelişmelerin takibine ve 31 Mayıs 2016 tarihli finansal tablolarına yansıyacak şekilde herhangi bir düzelme olmadığı takdirde BIST tarafından alınacak aksiyonların, şirket paylarının pazar değişikliği de dahil olmak üzere belirlenmesi için konunun yeniden değerlendirilmesine karar verdi.
 
Borsa İstanbul, her iki futbol kulübü için kararların Borsa İstanbul Yönetim Kurulu’nun 4 Eylül tarihli toplantısında alındığını duyurdu.
 
Gözaltı pazarına girebilirler
Borsa İstanbul’un bu duyurusundan sonra 2016’da Galatasaray ve Trabzonspor hisselerinin gözaltı pazarına girmelerinin, hatta işlemlerin durdurulabileceği bir sürece girildiğine işaret ediyor.

Global Menkul Değerler Stratejisti Gökhan Uskuay bu süreci şöyle özetledi: BİST’in kotasyon çıkarma tebliğine göre finansal güçlüğe giren şirketler önce uyarılır. 2012 yıl sonu bilançolarına göre Galatasaray ve Trabzonspor’a uyarı verilmişti. Uyarı neticesinde 2013 yıl sonu bilançolarında bir düzelme meydana gelmedi. Şirketin yıl sonu zararı ve birikmiş zararlarının, özsermayenin diğer kalemlerini aşması durumunda BİST gözaltı pazarına alabilir ya da kottan çıkartabilir. BIST 2015 yıl sonu bilançolarının açıklanacağı 31 Mayıs 2016’ya kadar özsermayenin güçlendirilmesini istedi. Bu güçlendirme ile ilgili tedbirlerin ise bu yıl sonuna kadar KAP’a duyrulmasını istedi. Eğer bu klüpler gerekli güçlendirmeyi gerçekleştiremezse önce gözaltı pazara (riskli şirket) alabilir yada bu uyarıyı baz alıp sürekli ya da geçici olarak işlemden men edebilir.

Gökhan Uskuay borsanın işlemden men ettiği takdirde şirket hisseleri üzerinde teminatla alınan krediler varsa bu klüplerin daha fazla teminat alması, borçlanma maliyetlerinin yükselmesi ve tahvil ihraç edememesi gibi zorluklar yaşayabileceğini de sözlerine ekledi.

Galatasaray için;
Her iki kulübün de 2013 yılında başlayan finansman sıkıntısının devam ettiğini açıklayan Borsa Yönetim Kurulu, KAP’a yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Borsa Yönetim Kurulunun 04/09/2014 tarihli toplantısında, Borsamız Ulusal Pazarında işlem gören Galatasaray Sportif Sınai ve Ticari Yatırımlar A.Ş. (Şirket) hakkında Borsa Yönetim Kurulunun daha önce Şirketin 31/05/2013 tarihli finansal tabloları dikkate alınarak 26/09/2013 tarihinde aldığı finansal yapının düzeltilmesi için gerekli tedbirlerin alınması hususundaki uyarı kararı, Şirketin 31/05/2014 tarihli finansal tabloları ile birlikte değerlendirildiğinde, finansman sıkıntısı durumunun devam ettiği anlaşıldığından, Kotasyon Yönetmeliği’nin 24’üncü maddesinin “Ortaklığın finansman sıkıntısına düşmüş olması” şeklinde düzenlenen (g) bendi kapsamında Şirketin finansal yapısını düzeltmesi için alacağı tedbirleri 31/12/2014 tarihine kadar KAP’ta açıklamasına, söz konusu tedbirlerle ilgili gelişmelerin takip edilmesine, 31/05/2016 tarihli finansal tablolarına yansıyacak şekilde herhangi bir düzelme olmadığı takdirde Borsa tarafından alınacak aksiyonların, Şirket paylarının pazar değişikliği de dahil olmak üzere belirlenmesi amacıyla konunun yeniden değerlendirilmesine karar verilmiştir.”
 
Trabzonspor için;
“Borsa Yönetim Kurulunun 04/09/2014 tarihli toplantısında, Borsamız Ulusal Pazarı’nda işlem gören Trabzonspor Sportif Yatırım ve Futbol İşletmeciliği Ticaret A.Ş. (Şirket) hakkında Borsa Yönetim Kurulunun daha önce Şirketin 31/05/2013 tarihli finansal tabloları dikkate alınarak 26/09/2013 tarihinde aldığı finansal yapının düzeltilmesi için gerekli tedbirlerin alınması hususundaki uyarı kararı, Şirketin 31/05/2014 tarihli finansal tabloları ile birlikte değerlendirildiğinde, finansman sıkıntısı durumunun devam ettiği anlaşıldığından, Kotasyon Yönetmeliği’nin 24’üncü maddesinin “Ortaklığın finansman sıkıntısına düşmüş olması” şeklinde düzenlenen (g) bendi kapsamında Şirketin finansal yapısını düzeltmesi için alacağı tedbirleri 31/12/2014 tarihine kadar KAP’ta açıklamasına, söz konusu tedbirlerle ilgili gelişmelerin takip edilmesine, 31/05/2016 tarihli finansal tablolarına yansıyacak şekilde herhangi bir düzelme olmadığı takdirde Borsa tarafından alınacak aksiyonların, Şirket paylarının pazar değişikliği de dahil olmak üzere belirlenmesi amacıyla konunun yeniden değerlendirilmesine karar verilmiştir.”
 

İlginizi Çekebilir

Borsadaki Yabancı Payı Dipte

Pandemi döneminde yabancı satış yaparak borsadaki payını hızla minimize etti. Peki, tekrar…