Anasayfa Fransız Lükste Zirve Değişmedi
27 Ocak 2020

Fransız Lükste Zirve Değişmedi

Kantar araştırma kuruluşunun Fransa’nın lüks markalarının değerlerini kapsayan yıllık “BrandZ Top 50 France” araştırmasında zirve yine değişmedi.

Louis Vuitton 53,4 milyar dolarlık marka değeriyle zirveye oturdu. Louis Vuitton’un marka değeri bir önceki yıla göre yüzde 15 oranında artış kaydetti.

LVMH son yıllarda deri ürün, moda, aksesuvar gibi tüm faaliyetlerini prestijli “maison” butiklerde bir araya getirdi. Buralarda aynı zamanda kültürel etkinlikler de düzenleniyor. Louis Vuitton yaklaşık 400 bin aboneli bir Youtube kanalı (LV TV) da kurdu.

Louis Vuitton’un arkasından gelen Chanel ise 43 milyar dolarlık bir marka değerine sahip. Üçüncü sıradaki Hermes 34,6 milyar dolar değerinde bir marka.

Diğer ünlü markalardan Cartier 12, Dior 14, YSL 18, Givenchy 26, Celine 35 ve Van Cleef & Arpels ise 46’ıncı sırada yer alıyor. Bu markaların toplam değeri 151 milyar dolar. Bu da Top 50’nin yaklaşık yarısı. Top 50’nin toplam değeri yıllık yüzde 6’lık artışla 309,7 milyar dolar oldu. Louis Vuitton aynı zamanda ekonomi gazetesi Les Echos’nun da sahibi.

Decathlon inovatif marka

Öte yandan araştırma, Decathlon’un performansına da dikkat çekti. 2 milyar dolarlık marka değeriyle 22’inci sırada yer alan Decathlon 2020 yılının en inovatif markası oldu. Gerekçesi ise, online alışverişe odaklanması, müşteri deneyimi ve etkileşimine büyük önem vermesi. (Kaynak: Les Echos)

İlginizi Çekebilir

Borsadaki Yabancı Payı Dipte

Pandemi döneminde yabancı satış yaparak borsadaki payını hızla minimize etti. Peki, tekrar…