Anasayfa TEKNOLOJİ 2019 yılına damga vuracak 15 teknoloji
TEKNOLOJİ - 25 Aralık 2018

2019 yılına damga vuracak 15 teknoloji

Uzay teknolojilerinden sağlığa, arttırılmış gerçeklikten gıda teknolojilerine; dünyayı dönüştürme potansiyeline sahip teknolojileri açıklayan firmanın araştırmasının tepesinde yapay zeka yer alıyor.

​Yapay zeka ve makine öğrenimi

Son bir yıl içinde 10 bin zeka patenti başvurusu yapıldı

Giyilebilir teknolojiler

Risk sermayesi ile sektöre son 5 yılda toplam 2 milyar dolar aktarıldı

3 boyutlu yazıcılar

Sektörde patent alımları 2014 yılından bu yana yüzde 60 arttı

Gen mühendisliği

5 yıl içinde genomlar üzerinde çalışmalar 7 kat arttı

Arttırılmış gerçeklik (AR) ve sanal gerçeklik (VR):

Risk sermayesi her yıl 2 milyar dolar aktarıyor

Hızlı akü şarj teknolojisi

Listedeki yer alan birçok ‘temiz’ enerji teknolojisinden biri, elektrikli araç pazarının büyümesinde kilit bir faktör olarak kabul ediliyor.

Grafen ve 2D malzemeler

Basılabilir elektronik mürekkepler, kompozit malzemeler, fosil yakıt hücrelerinde kullanılan elektrotlar, lityum-iyon piller ve süperkondansatörler gibi diğer teknolojilerin gelişmesini sağlayacak

Dronlar

Güvenlikten hava haritalamasına kadar çeşitli alanlarda artan bir rol oynayan dronların daha fütüristik uygulamaları arasında zirai hastalıkların tanımlanması, denizaltı boru hatlarının bakımı ve çevresel gözleme bulunuyor.

Hassas tıp

Belirli problemleri hedef alan ve bireyler için kişiselleştirilmiş ilaçların gelişimi.

Perovskit kullanılan güneş panelleri

Güneş panellerini daha verimli hale getirme potansiyeline sahip olan perovskit teknolojisi, son yıllarda çok konuşulmasa da 2019’da bu alanda büyük gelişmeler bekleniyor.

Doğal dil işleme

Bilgisayarların insan dilini anlamalarına, yorumlamalarına ve manipüle etmelerine yardımcı olan yapay zeka dalı. Örneğin, Siri, Alexa ve diğer sanal asistanlar kullanıcılarla etkileşim kurararak kullanımın kolaylaştırmasını sağlar.

Üretken tasarım

Ürün tasarımındaki tüm olası seçenekleri göz önünde bulundurarak, “doğanın evrimsel tasarıma yaklaşımını taklit etmek” için yapay zeka kullanır.

Adrese teslim hizmetleri

Eve teslim sektöründe hangi araçların daha uygun olduğu artışması hala açık (seçenekler arasında bisikletler, motorlu bisikletler, scooterlar var, tabii hepsi kesinlikle elektrikle çalışıyor).

Blockchain

Para transferini kolaylaştırdığı için yeniden rüzgarı arkasına alabilir.

Diğer alanlar

Listede bulunan diğer alanlar ise mikrobiyom, solid-state aküler, Iot güvenlik (internete bağlı cihalar ve ağların güvenliği), 5G ağlar ve malzeme teknolojileri olarak sıralandı.

İlginizi Çekebilir

Büyük Şirketlerde Seyahat Yasağı

Koronavirüs paniği iş dünyasını da etkilerken, küresel çaptaki şirketler personelinin yaba…