Anasayfa Köşe Yazıları FORTUNE 500 TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜKLERİ

FORTUNE 500 TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜKLERİ

MERHABA, 23 Haziran’da tekrarlanan İstanbul Belediye Başkanlığı seçimleriyle beraber aylardır süren tartışmaları geride bırakan Türkiye, şimdi yeni gelişmelere gebe…Ankara’nın gündeminde artık, bu ay içinde teslimatı öngörülen Rus S400 füzelerinin ABD’yle ilişkilerde yarattığı gerilim, ekonomide yapısal reformlarla istihdam yaratacak sermaye girişleri ve yatırımların önünü açacak yeni atılımlar var…

Bu gündemler ışığında geleneksel hale gelen Fortune 500 Türkiye Araştırması’nın 12’incisini yine büyük bir titizlikle hazırladık. CRIF Türkiye ve Dun & Bradstreet (D&B) Türkiye ile birlikte kotarılan liste, Türkiye ekonomisinin ve iş dünyasının fotoğrafını ayrıntılı olarak ortaya koyuyor. Listenin editörlüğünü bu yıl da yine Finans ve Fortune 500 Editörümüz Ayfer Yıldız yaptı. Ayfer Yıldız’ın analiz yazısında detaylı bilgiler bulacaksınız.

Sadece birkaçının altını çizmek gerekirse… Bu yıl listeye giren 500’üncü şirketin net satış rakamı, 500 milyon TL’yi aştı. Geçen yıl bu rakam 421 milyon TL idi. Fortune 500 şirketlerinin geçtiğimiz yıl GSYİH’de yüzde 38 olan payı, bu yıl yüzde 42.9’a yükselmiş görünüyor. Bu gelişmeyi, büyümenin yaşandığı ve büyümenin yavaşladığı dönemlerde, şirket kârlılığının ne kadarının korunabildiğini görmek açısından değerlendirmek mümkün. Bilançoların statik analizlerinde aktiflerdeki ve yükümlülük başlıklarındaki büyümeler önemli. Faaliyet alanlarında başarılı bir performans sergileyen sanayi şirketlerinin, finansman sağlama ve kullanmada da aynı başarıyı sergilemesi beklenen en önemli adım.

İkinci olarak, bir önceki sayıda yayımladığımız Fortune 500 Amerika listesinde Walmart 514,4 milyar dolar net satış rakamıyla yedinci kez zirvedeki yerini korumuştu. Fortune 500 Türkiye listesine bu yıl giren şirketlerin toplam satışları ise 329.9 milyar doları buluyor. Buna göre, Fortune 500 Türkiye şirketlerinin tamamı Fortune 500 ABD listesine ikinci sıradan girebiliyor. Yani Türkiye’de en büyük 500 şirketin toplam net satışları Walmart’ın yüzde 64’ü ediyor. Rakamlar bize gidilecek daha çok yol olduğunu gösteriyor.

Fortune Türkiye olarak iş ve ekonomi dünyasını mercek altına alan analizler ve listeler yayınlamaya devam edeceğiz. Gelecek sayımız için birbirinden önemli haber içeriklerini hazırlamak üzere şimdiden çalışmaya başladık.

İyi okumalar…

İlginizi Çekebilir

Borsadaki Yabancı Payı Dipte

Pandemi döneminde yabancı satış yaparak borsadaki payını hızla minimize etti. Peki, tekrar…