Anasayfa Fortune 500 Gecesi İçin Geri Sayım Başladı
10 Ekim 2019

Fortune 500 Gecesi İçin Geri Sayım Başladı

FORTUNE 500 GALA VE ÖDÜL TÖRENİ İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI

 Türkiye’nin en önemli iş ve ekonomi buluşması “Fortune 500 Türkiye Ödül Töreni ve Gala Gecesi” her yıl Türkiye’deki birbirinden değerli konuşmacıları ve iş insanlarını bir araya getiriyor. “Türkiye’nin En Büyük 500” şirketinin belirlendiği “Fortune 500 Türkiye Araştırması’nın 12’ci ödül töreni bu sene 14 Ekim tarihinde Beşiktaş- Conrad Otel’de gerçekleşecek.

Gala Gecesi’nin açılış konuşmasını 12’ci yıla özel olarak İBB Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu yapacak. TÜSİAD Başkanı Simone Kaslowski ise Fortune 500 Gala Gecesi’nde iş dünyasına hitap edecek.

Türkiye’de imalat, ticaret, hizmet ve inşaat sektörlerini kapsayan Fortune 500 Türkiye çalışması, son 10 yılda olduğu gibi, bu yıl da CRIF ve kardeş kuruluşu Dun & Bradstreet Türkiye ile birlikte hazırlandı. Bugün, Türkiye’de şirketler üzerine yapılan birçok akademik çalışmada, Fortune 500 Türkiye verilerinin referans olarak alınması, çalışmaya olan güvenin önemli bir göstergesi. Fortune 500 Türkiye listesinde yer almak şirketler için bir prestij sembolü olarak tanımlanıyor.

Bu yıl 12’ncisi gerçekleştirilen finansal kurumlar ve holding dışındaki tüm sektörleri kapsayan Fortune 500 Türkiye araştırmasının ilk sırasında net satışlarını yüzde 64.1 oranında artırarak 88.5 milyar liraya çıkartan Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş. (TÜPRAŞ) yer aldı. Tüpraş geçen yıl da listenin ilk sırasında bulunuyordu. Listede sırasını değiştirmeyen bir diğer şirkette Enerji Piyasaları İşletme A.Ş. oldu. Şirket net satışlarını yüzde 55 oranında artırarak 63.8 milyar lira ile ikinciliğini korudu. Geçen yıl listenin 4’üncü sırasında bulunan Türk Hava Yolları ise bir basamak yukarı çıkarak üçüncü sırada yer aldı. Türk Hava Yolları’nın net satışları yüzde 58 oranında artarak 62.8 milyar liraya çıktı.

TÜRK ŞİRKETLER ABD LİSTESİNE İKİNCİ SIRADAN GİRİYOR

Merkez Bankası 2018 yılı ortalama dolar kurunu 4.81 liradan baz alarak yaptığımız hesaplamaya göre, Fortune 500 Türkiye’nin toplam satışları 329.9 milyar doları buluyor. Buna göre, Fortune 500 Türkiye şirketlerinin tamamı Fortune 500 ABD listesine geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi yine ikinci sıradan girebiliyor. ABD listesinin ilk sırasında bulunan Walmart’ın net satışları 514.4 milyar dolar. Buna göre, 500 şirketin toplam net satışları Walmart’ın yüzde 64’ü ediyor.

İlginizi Çekebilir

Fortune 500 Global Listesinde Çin Hakimiyeti

Fortune Global 500’e göre, Çin’in listedeki şirket sayısı ABD’yi geçmiş durumda. Bu yılki …