Anasayfa İŞ DÜNYASI Fortune 40 Yaş Altı 40 Listesi, 2011’de Geleceğin Unicorn’larını Seçmişti
İŞ DÜNYASI - 1 Haziran 2020

Fortune 40 Yaş Altı 40 Listesi, 2011’de Geleceğin Unicorn’larını Seçmişti

Fortune 40 Yaş Altı 40 listesi son 10 yılda pek çok isme yer verdi. Bu isimlerden biri de bugün kazandığı başarıyla adından söz ettiren Peak Games’in Kurucusu Sidar Şahin idi.

Fortune Türkiye ilk kez 2011 yılında hazırladığı 40 Under 40 listesinde geleceğin unicorn’u olarak gösterdiği Sidar Şahin’e yer vermişti.

Bugün yerli mobil oyun şirketi Peak, 1.8 milyar dolar karşılığında, diğer bir deyişle 12 milyar TL’nin üzerinde bir rakama dünyanın en büyük oyun firmalarından ABD merkezli Zynga’ya satıldı. Peak, bu satış işlemi ile Türkiye’nin ilk unicorn’u oldu. Peak, bu satış işlemi ile Türkiye’nin ilk milyar dolarlık girişimi (unicorn) olmayı başardı. Taraflar arasında yapılan anlaşmaya göre Zynga bu satın alma karşılığında, 900 milyon doları nakit, 900 milyon doları hisse verecek.

Peki 10 yıllık geçmişi bulunan bu Türk şirketi bu noktaya nasıl geldi? 2010 yılında İstanbul’da Sidar Şahin tarafından kurulan Peak Games (artık Peak adını kullanıyor),10 yılda Türkiye’nin yanısıra dünya mobil oyun pazarının da önemli oyuncuları arasına girdi. Peak Games, ilk olarak 2016 yılında dünyanın önde gelen oyun ve oyuncak üreticilerinden Hasbro’ya açtığı dava ile gündeme gelmişti. Mobil uygulama veri analitiği kuruluşu Sensor Tower’ın Mayıs 2020 verilerine göre Peak’in Toy Blast ve Toon Blast ile elde ettiği toplam aylık mobil uygulama geliri 36 milyon dolar. Peak’in yıllık cirosunun ise 400 milyon dolar seviyesinin üzerinden olduğu tahmin ediliyor.

Ahmet Emre Sarı (Markafoni), Demet Mutlu (Trendyol), Arda Kutsal (Webrazzi), Nevzat Aydın (Yemeksepeti), Emre Gürül (Nexum), Sidar Şahin (Peak Games), Alper Tekin (Mekanist), Çağlar Erol (Enuygun.com), Gülfem Toygar (Limango).

İlginizi Çekebilir

Google’dan, Hintli Jio Platformu’na Dev Yatırım

1.5 milyara doğru giden nüfusuyla çok önemli bir potansiyeli bünyesinde barındıran Hindist…