Anasayfa DÜNYA Ford Avrupa’da binlerce kişiyi işten çıkaracak
DÜNYA - Güncel Haberler - 10 Ocak 2019

Ford Avrupa’da binlerce kişiyi işten çıkaracak

Ford, işletmeyi karlı hale getirmek amacıyla Avrupa faaliyetlerinde binlerce kişiyi işten çıkaracak

Bloomberght’nin haberine göre, Ford Motor Co., üretim tesislerinin de kapatılmasını göz ardı etmeyen geniş bir yeniden yapılanma dahilinde, işletmeyi karlı hale getirmek amacıyla, Avrupa faaliyetlerinde bi,nlerce kişiyi işten çıkaracak.

Ford, eskiyen model serisi ve Avrupa’daki en büyük pazarı olan ve Brexit dolayısıyla daha da kötüşebilecek İngiltere’de daralan piyasadan dolayı güçlük çekiyor. Önemli kısmı Almanya, İngiltere ve İspanya’da olmak üzere Avrupa’dan 45,000 kişiyi istihdam eden şirket, model serisinin daha az karlı olanlarını sonlandırmak ve Rusya’daki ortak girişimini gözden geçirmeyi planlıyor. Şirket, Amerika’da halihazırda birkaç sedan modelini sonlandırıyor.

Ford’un Avrupa başkanı Steven Armstong, Perşembe günü verdiği mülakatta, “İşletme performansında kademe atlamak istiyoruz,” dedi ve “Tüm bölgede önemli bir etki olacak. Fabrika kapama dahil tüm seçeneklere bakacağız” değerlendirmesinde bulundu.

Bu adım, temel teknolojik değişiklikler, sıkılaştırılan çevre düzenlemeleri ve ticaret gerginliklerinden kaynaklanan güçlüklerle mücadele etmek durumunda olan geleneksel otomobil üreticileri için diğer bir baskı işaretini gösteriyor. Brexit de, İngiltere ve kıta Avrupa arasındaki güçlü ekonomik bağlardan dolayı Avrupa oto üreticileri için özel bir zorluk teşkil ediyor. Eskiden Ford’un olan ve şimdi Tata Motors Ltd.’ye ait Jaguar Land Rover, BBC’nin haberine göre, İngiltere’de 5,000 kişiyi işten çıkarmayı planlıyor.

İlginizi Çekebilir

Çevreye ve Ekonomiye Pozitif Etki

Yapraklar gibi organik atıklardan sürdürülebilir üretim yöntemleriyle ileri-dönüştürülmüş …