Anasayfa LIFESTYLE Floransa’nın Stil Sahibi Tüccarları
LIFESTYLE - 24 Nisan 2020

Floransa’nın Stil Sahibi Tüccarları

Erkek giyiminde stil sahibi olanların Toskana’ya iki yılda bir düzenlenen yolculuğu kaçırmamaları gerekiyor.

1972 YILINDAN BERİ erkek giyiminin elit terzileri Floransa’daki bir yemekte bir araya geliyorlar. Trattoria Cammillo’daki bu organizasyon için çok önceden rezervasyon yapılıyor. Şehre gelenlerin amacı, son derece etkili bir şov olan ve ilk günden beri niş bir etkinlik özelliğini koruyan Pitti Uomo’ya katılmak. Pitti her ocak ve haziran ayında dört gün boyunca şehre damga vuruyor ve daha genç, daha şova yönelik Milano Moda Haftası öncesi önemli bir durak işlevini üstleniyor. Ayrıca normların da çok ötesinde bir etkinlik.

Onlarca yıllık geçmişi olan Armagnac gibi Pitti de anlatılanlardan çok daha deneyimli. Tüm dünyadan 21 bin 400 alıcısı, bin 200 fuarı ve sayısız editörü, fotoğrafçısı ve trend belirleyicisiyle, herkesin bir şeyler bulabileceği bir etkinlik bu. Burada terzilik, gösteriş baş rolde; Floransa sokakları ayak bileğini gösteren, mükemmel süet loaferlar giymiş erkeklerle dolu.

Öncü fotoğrafçılığı sayesinde Pitti’yi gerçek erkek’lerin gerçek stili için kaynak olarak haritaya koyan Scott Schuman, “Bu erkek stilinin Super Bowl’u” diyor. “Milano ve Paris Moda Haftaları daha çok genç erkeklerin oyunu sayılabilir” diyerek sözlerini sürdürüyor. “Burada ise yaşlı bir erkeği, iri bir erkeği ya da skinny bir erkeği nasıl güzel giydirebileceğinizi görüyorsunuz.”

Şov Fortezz de Basso dahilindeki onlarca binada gerçekleştiriliyor. Bir kişinin kaç defa katıldığından bağımsız olarak markaların buradaki yoğunluğu baş döndürücü; özellikle de Harry’s Bar’daki bir Negroni (bir tür İtalyan kokteyli) gecesinden sonra bunu görmek mümkün. Burada Pitti gecelerini tamamlayan, mükemmel dikilmiş klapalı ceketli erkekler göreceksiniz.

Fuardaki ana pavyon terziliğin nasıl geliştiğine ve bu dikiş ustalığını yeniden tanımlayan markalara ayrılmış; şanslı bir erkeğin gardırobunda kolaylıkla yer alabilecek, titizlikle seçilmiş bir koleksiyon… Savile Row’un (Londra’da erkek giyim terzileriyle ünlü bir cadde) en dostane yeni komşusu Drake’s (İngiliz erkek giyim aksesuvarları markası), kayak sonrası giyimden esinlenmiş kaşmir kralı Brunello Cucinelli’nin standından bir taş atımı uzaklıkta. Onlarca başka stantta da geleneksel işçiliği benimsemiş yeni bir uluslararası giyim markası dalgasına tanık oluyoruz.

Cucinelli, “Pitti tüm dünyada erkek koleksiyonlarının gustosunun belirlenmesinde temel bir rol oynuyor” diyor. “Buradaki varlığımız gittikçe daha önemli hale geldi; burası felsefemizi sergilememizi sağlıyor.”
Şovun CEO’su Rafaello Napoleone’a göre, “Pitti dünyada erkek giyimini birkaç metrekare içinde anlamanızı sağlayacak tek yer.”

Bu etkinliğe katılanların amaçları bu kalabalık kadar farklılık sergiliyor ancak tümünün ortak noktası eski zanaatkârların izinden gidenlerin stil ve inovasyonunu keşfetmek. Klasik ipek ve kaşmir fularları modern bir yaklaşımla tasarlayan Les Belles Heures’ün genç kurucusu Sylvain Deleuze “İnsanlar kalite istiyor, dürüst bir hikâye ve gerçek bir şey istiyor” diyor. “Hem pazarda hem de Pitti’de bu trend hızla yayılıyor. En ektili insanlar profesyoneller.”

Drake’s’in arka planındaki vizyoner olan Michael Hill her sezon Pitti’de en büyük alanı kiralayarak burada yerini alıyor. Markanın ayırt edici görünümü Hill’e özgü sıcaklığı yansıtıyor. Savile Row’da fitilli kadife takım elbisesi ve süet botlarıyla rahat bir görünüm sergileyen Hill Japon zanaatkârların son derece titiz yaklaşımından etkilenmiş. “Bizim yaklaşımımızla dengelenmesi gereken uluslararası bir perspektif var; Pitti de bunu yapmayı öğrendiğimiz yerlerden biri” diyerek açıklıyor buradaki varlığını.

De Petrillo Japonlara özgü istisnai takım elbiseler ve Napoliten bir tarzda hazırlanan ceketlerin karışımını pazara sunan ileri görüşlü markalardan biri.

Pitti’nin açık formatı hem alıcıların hem de moda editörlerinin tercihlerini gözlemlemeye olanak tanıyor; bu yılki etkinliğe katılan Private White V.C., Lardini, Errico Formicola, Orazio Luciano ve Sciamat gibi markalar terziliğe özgü sofistike bir titizlikle daha rahat bir giyim tarzına yöneliyorlar.
Fortune, Boglioli ve Ring Jacket’ın muhteşem kumaşlarından üretilmiş elegan modelleriyle ilgili bilgi almak için Robb Report’un genel yayın yönetmeni Paul Croughton’a başvurdu. GQ’nün yazarlarından Sam Hine Pitti’nin misafir tasarımcı programının fanlarından; ona göre bu program yepyeni ve unisex bir perspektif sunuyor. “Fuarda ağırlıklı olarak geleneksel erkek giyimi yer alsa da, Pitti’yi düzenleyenler işlerin nereye gittiğini biliyorlar” diyor.

Nitekim 2019 yılında erkek giyim podcast’i Blamo!’yla işbirliği yaparak şovu kısa audio vinyetleri halinde meraklılarına sunmaya başladılar.

Floransa merkezli Niccolo Ricci eskinin yenilerde var olmaya devam edeceğini anlatıyor. Aile şirketi olan Stefano Ricci uluslararası elit için tasarımlarını sürdürürken yüzyıllar öncesine dayanan tekstil işlemlerinden de vazgeçmiyor. “Sokak giyimini ve spor giyimi anlayabiliyorum ama aynı zamanda işlerin nasıl başladığını da hatırlamanız gerekiyor” diyor. “Umarım gençlerin ısmarlama takım elbise ya da en azından ceket giydiklerini görürüz.”

İlginizi Çekebilir

TikTok ve Oracle İşbirliğine Çin’den Yeşil Işık

Bloomberg’in haberine göre TikTok’un sahibi ByteDance Ltd.’ye Oracle Cor…