Anasayfa Fitch, Ekonomik Büyüme Tahminini Düşürdü
28 Mayıs 2020

Fitch, Ekonomik Büyüme Tahminini Düşürdü

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ekonomik etkilerinin derinleşmeye devam ettiğini belirterek, daha önce yüzde 3.9 küçülmesini beklediği küresel ekonominin bu yıl yüzde 4.6 daralacağını öngörüsünde bulundu.

Fitch Ratings tarafından güncellenen Küresel Ekonomik Görünüm Raporu, ‘Koronavirüs Şoku Genişliyor’ başlığıyla yayınlandı.

Küresel ekonomiye ilişkin büyüme tahminlerinin aşağı yönlü revize edildiği raporda, daha önce yüzde 3.9 küçülmesi beklenen dünya ekonomisinin bu yıl yüzde 4.6 daralacağı tahmin edildi.

Raporda, küresel ekonominin 2021’de yüzde 5.1’lik büyüme performansı göstermesinin beklendiği kaydedildi.

Euro Bölgesi için yüzde 8.2’lik daralma beklentisi

Kovid-19 salgınının ekonomik etkilerinin genişlemeye ve derinleşmeye devam ettiğine dikkat çekilen raporda, normalleşmenin uzun zaman alacağı ifade edildi.

Raporda, en büyük aşağı yönlü revizyonların gelişmekte olan ülke ekonomileri ile Euro Bölgesi’nde yapıldığına işaret edilerek, daha önce yüzde 7 daralması beklenen Euro Bölgesi ekonomisinin bu yıl yüzde 8.2 küçülmesinin öngörüldüğü aktarıldı.

Raporda, Euro Bölgesi ekonomisinin 2021’de yüzde 4.4 büyüyeceği tahmin edildi.

Avrupa’nın önde gelen ekonomilerinden Almanya’da bu yıl yüzde 6.7’lik bir daralmanın beklendiği raporda, Kovid-19 salgınının bölgede en çok etkilediği ülkelerden İtalya ekonomisinin 2020’de yüzde 9.5, İspanya ekonomisinin yüzde 9.6 ve Fransa ekonomisinin yüzde 9 küçüleceği öngörüldü.

Raporda, İngiltere ekonomisinin ise bu yıl yüzde 7.8 daralmasının beklendiği bildirildi.

ABD ekonomisinin görünümüne ilişkin tahminlerin sabit tutulduğu raporda, ülke ekonomisinin bu yıl yüzde 5.6 daralacağı, 2021’de ise yüzde 4 büyüyeceği tahmin 

İlginizi Çekebilir

Amazon, Pandemi İçin Yaratıldı

RAKAMLARLA AMAZON SATIŞ GELİRİ 280.5 MİLYAR $ KÂR 11.6 MİLYAR $ ÇALIŞAN SAYISI798,000 Çevi…