Anasayfa Fintech’te 7,1 Milyar Dolarlık Satın Alma
25 Şubat 2020

Fintech’te 7,1 Milyar Dolarlık Satın Alma

Vergi bildirimi yazılımı Turbo Tax’ın, küçük işletmelere yönelik yazılım QuickBooks’un ve kişisel finans yöneticisi platformu Mint’in üreticisi Intuit, tüketiciler için kredi notu takibi hizmeti sunan Credit Karma’yı 7,1 milyar dolara satın alıyor. Credit Karma’nın satın alınmasıyla Intuit tüketici finans teknolojisi dünyasına biraz daha girmiş oluyor.

2007 yılında kurulan Credit Karma ücretsiz kredi notu hizmeti sunma karşılığında tüketicilerin finans verilerine dayanarak kredi kartı ve kredi gibi finans ürünlerini tavsiye etmek suretiyle para kazanıyor; satışlardan da komisyon alıyor. Şirket 2019 yılında yaklaşık 1 milyar dolarlık gelir elde etti. Bu da bir önceki yıla göre yüzde 20’lik artışa işaret ediyor.

Intuit bu satın almayla Credit Karma’nın varlıklarını dijital kişiselleştirilmiş bir finans asistanı oluşturmak için kullanmayı hedefliyor.

Artık gittikçe daha fazla finansal işlem dijital platformda gerçekleştiğinden, tüketicilerin mali verilerine erişim son derece önemli. Nitekim geçen ay, tüketici finans verilerini işleyen bir başka fintech startup’ı Plaid 5,3 milyar dolara Visa tarafından satın alınmıştı. (Kaynak: cnnmoney.com) 

İlginizi Çekebilir

Piyasalarda En Kritik 2 Hafta

Havayollarının ve gemi seferlerinin durması ve minimuma düşen tüketimle birlikte Brent pet…