Anasayfa LIFESTYLE Ferrari’nin son şaheseri F12 berlinetta baş döndürüyor
LIFESTYLE - 17 Temmuz 2014

Ferrari’nin son şaheseri F12 berlinetta baş döndürüyor

İtalyan otomobil üreticisinin son modeli bir sanat eseri. Acaba bir klasik olmayı başaracak mı?

Ferrari’nin son modeli gerçek bir sanat eseri: Deri kaplı, “paddle shift”li (vites değişimlerinin direksiyon üzerindeki kulakları kullanarak yapılmasını sağlayan sistem) altı düz bir direksiyon,  parlak kırmızı START düğmesi ve bir manettino – WET, SPORT ve RACE modlarından birini seçmenizi ve aynı zamanda elektronik stabilite ve çekiş gücü kontrolünü kapatmanızı sağlayan sistem. Anahtarı çeviriyor ve starter’a basıyorsunuz. Saniyede 730 beygir gücündeki 12 silindir büyük bir homurtuyla çalışıyor. O anda hayat değişiyor. Ferrari F12 berinetta’ya hoş geldiniz.

Ferrari’nin yeni üretimi F12 geleceğin klasiği olabilir mi? Ferrari’nin tek başına adı bile aslında hayalinizde abartılı motorlar, cazibeli döşemeler ve dokunmaktan zevk alacağınız unsurlar gibi görüntüler ve büyük heyecanlar yaratması için yeterli.  Ancak marka çıtayı baş döndürücü bir yüksekliğe taşımış durumda. Ferrari’nin üretildiği Maranello’da tasarımcılar ve mühendisler her yeni modelin bir öncekinden daha iyi bir performans sergilediğinden emin olmak durumundalar.
 
Şimdiye kadar en pahalı vintage Ferrari’den altısını satan RM Auctions’ın direktörü Ian Kelleher, “Bir arabanın gelecekteki  değeri üzerinde fabrika en büyük kontrole sahiptir” diyor. “Üretim sayısını sınırlamaları önemli. Zaten bu konuda Ferrari çok iyi. İkinci faktör ise biraz daha zor: Bu modelin yerin alacak daha iyi performans sergileyen, daha yeni bir tasarımı hemen piyasaya çıkarmamaları gerekiyor.”
Ferrari  model için üretim rakamlarını açıklamıyor ancak şirketten birisinin tahminine göre, F12 için bu sayı bin olabilir.

F12’de, karbon seramik frenlerin ısısı belli bir dereceye ulaştığında soğutmak için ön paneldeki havalandırmalar otomatik olarak açılıyor. Arabanın arka tarafı ise şekli Formula 1’den esinlenmiş bir kuyruk kanadına sahip; bu da inanılmaz derecede seksi bir hava yaratıyor.

Ancak tabii ki F12’yi farklı kılan sürüş deneyimi. Daha önce hiçbir Ferrari bu kadar üstün bir kapasiteye sahip olmamıştı.  Eşi, benzeri görülmemiş elektronik kontrolleri arabayı adeta bir robot kadar keskinleştirmiş durumda.  Bu arada, dikkat edilmesi gereken bir nokta var:  Araba o kadar güçlü ki, gaz pedalına sert basıldığında, hemen belli bir yöne doğru harekete geçmezse stabilite ve çekiş gücü kontrolüne rağmen titreme olabilir.  
 
Rakamlarla F12
 
Baz fiyat: 320.000 dolar
Beygir gücü:  730 @ 8,250 rpm (dakikada devir sayısı) 0-60: 3.1 saniye
Azami hız: Saatte 340 km
Ağırlık: 1524 kg.

İlginizi Çekebilir

Gazprom, Yunanistan ile 2030’a Kadar Kontrat İmzaladı

Rus enerji şirketi Gazprom’un Yunan Mytilineos Şirketler Grubu ile Yunanistan’a 2030’a kad…